Pospíšil vystřídal Johna v čele žebříčku popularity politiků

Nejpopulárnějším politikem je podle agentury STEM ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Kladně ho vnímá 54 procent lidí. Těsně druhý je lídr ČSSD Bohuslav Sobotka. Největší propad popularity potkal ministra vnitra a předsedu Věcí veřejných Radka Johna. V červnu žebříček vedl, nyní je na sedmé příčce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Oproti červnovému průzkumu si Radek John pohoršil o 18 procentních bodů. Možné vysvětlení nabídl v pořadu Stalo se dnes Stanislav Hampl z agentury STEM.

„Ten pád (popularity) vypadá jakoby hrozivě v porovnání s tou pozicí, kterou měl Radek John před volbami a bezprostředně po volbách, kdy byl ještě tím velice populárním novinářem, velmi krátce politickým lídrem, který přinášel jakoby změnu do politiky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky průzkumu komentoval Stanislav Hampl ze STEMu v pořadu Stalo se dnes

„Teď se v politice etabloval, stal se součástí toho systému, a přece jenom je vnímán asi jako člověk, který se tak úplně třeba neorientuje v té činnosti, která mu byla svěřena. Může to být jedním z důvodů,“ uvedl Hampl.

Ministr Pospíšil ovšem teď v září nedosahuje takové popularity jako Radek John v červnu. Ten měl tehdy 62%, ve srovnání s Pospíšilovými 54% v září. Podle Hampla to ale neznamená, že klesá důvěra veřejnosti v politiky.

„To bych si rozhodně netroufal říct. Ta úroveň popularity Radka Johna byla v posledních letech dá se říct docela mimořádná.“

Třetí v pořadí zářijového žebříčku je místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Jedno procento na ni ztrácí premiér Petr Nečas, oba z ODS. Pětici nejpopulárnějších politiků uzavírá Karel Schwarzenberg z TOP 09.

Politici na prvních pěti místech přitom skončili s poměrně podobným výsledkem, se zhruba 50 procenty hlasů. „To je spíš pozitivní jev, který jsme dřív nezaznamenávali,“ poznamenal Stanislav Hampl.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme