Posselt polemizuje s výroky Klause o poválečném vyhnání Němců

Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt nesouhlasí s prezidentem Václavem Klausem, podle kterého v české společenské diskusi narůstá asymetrie ve prospěch událostí po skončení druhé světové války.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus při oslavách svátku boje za svobodu a demokracii v chrámu sv. Víta

Prezident Václav Klaus při oslavách svátku boje za svobodu a demokracii v chrámu sv. Víta | Foto: Tomáš Adamec

Posselt ale v rozhovoru pro Radiožurnál souhlasí s tím, že přístup k jednotlivým etapám soužití Čechů a Němců, nesmí být vytržený z kontextu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt

"Když vezmeme prezidentův výrok jako takový, pak má pravdu. Musíme všechno vnímat v jasných příčinných souvislostech. Ale nemám pocit, že by ostatní části historie, které se vážou k sudetoněmecké otázce, byly v České republice přebíjeny. Bylo tomu v minulých letech právě naopak a teď se pomalu dostáváme do jisté rovnováhy. Takže se výroku prezidenta trochu podivuji, protože tuhle obavu, kterou naznačuje, vůbec nevidím,“ prohlásil Posselt.

Prezident Václav Klaus uvedl při vzpomínce na odpor českých studentů proti nacistické moci v roce 1939, že poválečné násilí Čechů na Němcích nelze srovnávat s mírou nacistických zločinů. Média a politická debata podle něho zkreslují význam časové posloupnosti a kauzální příčinnosti těchto událostí.

„Součet všech poválečných neobhajitelných a ničemu dobrému neprospívajících činů, ke kterým došlo na našem území, se svým rozsahem nemůže ani zdaleka rovnat tomu, co se v předcházejících letech každou hodinu dělo v koncentračních táborech, ve věznicích, na válečných bojištích a v nacisty okupovaných oblastech,“ řekl v projevu Klaus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Václav Klaus při pietním aktu u Hlávkovy koleje 17. listopadu 1939 připomněl nacistické zločiny i odplatu za ně

Jiří Hošek, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme