Post místopředsedy sněmovny může zůstat po odchodu Klasnové neobsazen

O tom, jak naložit s uvolněným křeslem jednoho místopředsedy sněmovny, chce jednat ODS se všemi poslaneckými frakcemi. Funkce se vzdala Kateřina Klasnová z Věcí veřejných, když jejich oslabená strana přestala být součástí vládní koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 13.3.2012 | Foto: Filip Jandourek

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS má teď dva zástupce, Za TOP 09 Vlastu Parkanovou a za opoziční ČSSD Lubomíra Zaorálka. O tom, jestli by se měl jejich počet doplnit na původní tři místopředsedy, se musí podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury rychle jednat.

„Chtěli bychom s ostatními kluby jednat o tom, zda je počet dvou místopředsedů dostatečný. My si myslíme, že je to úplně na hraně. Může se stát, že někdo z vedení sněmovny onemocní nebo bude muset na zahraniční cestu a podobně. Takže chceme vést debatu, aniž bychom říkali, že bychom chtěli post obsadit. Myslíme si, že bychom to měli vyřešit buď na příští schůzi, nebo to už neřešit a nechat stav takový, jaký je dnes,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jestli někdo obsadí ve vedení dolní komory parlamentu post po Kateřině Klasnové, nebo zůstane křeslo neobsazené, zjišťovala parlamentní zpravodajka Rádia Česko Milada Richterová.

Dodal, že pro ODS je možná jedině varianta, kdy by funkci místopředsedy sněmovny obsadil někdo z nekomunistického klubu. „Kandidáta komunistů bychom určitě nepodpořili.“

Naopak podle nejsilnější opoziční strany by vzhledem k poměrnému zastoupení politických sil ve sněmovně měli mít právě komunisté na místopředsednický post nárok. Rádiu Česko to řekl předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc s tím, že jednání o tom zda a kdo by měl Klasnovou nahradit, se nebrání.

„Nicméně já nevidím jako reálné, že bychom ještě do konce volebního období obsadili post místopředsedy. Pokud bychom vyšli z tradic a z toho, jakým způsobem jsou obsazována křesla ve sněmovně podle zákona, tak podle poměrného zastoupení, na něj má nárok KSČM. My si tudíž nebudeme toto místo nárokovat,“ uvedl.

"Koalice zatím rozhodla o snížení počtu místopředsedů sněmovny. Takže se paní předsedkyně Němcová, která toto snížení prosazovala, bude muset s Vlastou Parknovou a Lubomnírem Zaorálkem více snažit, aby dokázali odřídit sněmovnu. A není důvod navyšovat počet místopředsedů, který by zároveň zatížil daňové poplatníky,“ dodal.

Komunistické poslance podle šéfa jejich klubu Pavla Kováčika zatím nikdo k jednání o uvolněném křesle místopředsedy sněmovny nevyzval. Nárokovat ho teď ale KSČM nemíní.

„Já si myslím, že podobné návrhy je potřeba hodně zvažovat, protože v současné době, kdy se všude škrtá a ubírá, by podobný návrh mohl vyvolat spíše rozporné reakce. My budeme v tomto směru velmi opatrní,“ uvedl.

Připomněl, že v době, kdy se ustavovala poslanecká sněmovna, došlo podle něj k bezprecedentnímu kroku, kdy funkci místopředsedy sněmovny dostala nejmenší strana proto, že se s ní počítalo jako s vládní, a komunistická strana byla vynechána.

„Myslím, že teď, když odstoupila paní místopředsedkyně Klasnová a nemá kdo řídit schůzi, tak že bychom měli tahat kaštany z ohně a pak za to sklidit zaslouženou kritiku veřejnosti? Do toho se nám skutečně příliš nechce,“ dodal.

Podle předsedy poslanců TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka by se k otázce zda, případně kým znovu obsadit funkci v nejužším vedení sněmovny, měli vyjádřit poslanci bývalé nejmenší vládní strany.

„My jsme vyzvali Věci veřejné, aby nominovaly na post místopředsedy sněmovny někoho ze svého středu, protože dohoda byla učiněna napříč politickým spektrem všech demokratických stran a VV mají na ten post nárok. Pokud nám tento týden VV oznámí své rozhodnutí, pak bychom vyvolali jednání demokratických stran o tom, jak v této věci postupovat,“ přiblížil.

Podle Gazdíka by třetí místopředsednické křeslo obsazeno být mělo. „Protože ve sněmovně se dostáváme často do limitních situací, jakými byly například obstrukce. V takovém případě dva místopředsedové a předsedkyně sněmovny nejsou schopni 24 hodin denně fungovat na hranici lidských sil,“ vysvětlil.

Milada Richterová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme