Průzkum: 60 procent mladých neví, co se stalo v roce 1938, o srpnu 68 se nejčastěji dozví od rodiny

Česko si letos připomíná hned několik takzvaných osmičkových výročí - kromě založení Československa také například podpis Mnichovské dohody nebo invazi vojsk Varšavské smlouvy. Z průzkumu organizace Post Bellum ale vyplývá, že téměř polovina mladých lidí historické událostí nezná.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanky v ulicích Prahy v srpnu 1968. | Foto: Leszek Sawicki

Průzkum se zaměřil na čtyři letošní výročí – roky 1918, 38, 48 a 68.

Nejméně mladí lidé znají události z roku 1938 – tedy například podpis mnichovské dohody. Tu dokázali správně určit jen čtyři z deseti dotázaných ve věku od 18 do 24 let.

O něco větší znalost prokázali u let 1948 a 1968. Vůbec nejlepší povědomí pak mají o historických událostech roku 1918. Založení Československa zná přes 70 procent mladých lidí.

Tanky nahradili turisté. Porovnejte si pražské ulice za okupace v srpnu 1968 a dnes

Číst článek

O srpnu se dozví od rodiny

Průzkum zjišťoval i to, odkud o historických událostech získávají informace. Jejich nejčastějšími zdroji je školní výuka a také učebnice nebo encyklopedie.

Výjimkou jsou události roku 1968. U srpnové invaze vojsky Varšavské smlouvy byly pro pětinu všech dotazovaných hlavním informačním zdrojem rodina, přátelé a známí.

Průzkum se ale nezaměřil jen na tuto věkovou skupinu. Lidé nejlépe znají události let 1918 a 1968 – správně je uvedlo téměř 80 procent respondentů.

Také celkové výsledky ukazují, že stejně jako u mladých lidí nedokázalo mnichovskou dohodu v září 1938 správně zařadit téměř 50 procent dotazovaných. Znalosti se navíc podle průzkumu zvyšují s rostoucím věkem, vzděláním a příjmem.

Průzkum pro organizaci Post Bellum zpracovala agentura NMS Market Research a zapojilo se do něj přes 1000 respondentů ve věku od 18 do 65 let.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme