Lidí s postcovidovými obtížemi je teď méně než po jarní vlně. Menší zájem je i o lázně po nemoci

Pacientů s obtížemi po prodělané koronavirové nákaze ubývá. Například do olomoucké fakultní nemocnice denně zamíří spíše jednotky pacientů. Ještě na jaře tady přitom fungovala postcovidová ambulance, ve které hledaly pomoc tisíce pacientů. Teď už potřebná vyšetření lékaři provádí v rámci běžné ambulance.

Tento článek je více než rok starý.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kašel (ilustrační foto)

Kašel (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

„Mně zůstaly následky v podobě problémům s dýcháním. Vrací se mi záněty průdušek, na které jsem nikdy předtím netrpěla,“ popisuje třicátnice Anna potíže, které má po covidu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pacientů s postcovidovými obtížemi je méně než na jaře. Vyšetření probíhají v rámci běžné ambulance

Nemoc prodělala v lednu tohoto roku. Nakonec kvůli opakujícím se problémům navštívila lékaře. „Byla jsem u praktického doktora, který mě pro jistotu poslal na plicní. Paní doktorka mi říkala, že je to klasická postcovidová věc, se kterou se setkává běžně,“ dodává Anna.

Že jde o klasické obtíže po prodělání nákazy, potvrzuje lékař Samuel Genzor z plicní kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci. Ještě na jaře tu v postcovidové ambulanci léčili tisíce pacientů, denně jich přišlo mezi deseti a dvaceti. Teď je podle něj situace mnohem klidnější. „Řekl bych, že jsou to spíš jednotky denně,“ říká.

Dlouhotrvající kašel podle Genzora trápí přibližně deset procent pacientů:

Covid by během příštího roku mohl být odstraněn ze seznamu nemocí s povinnou izolací, řekl Válek

Číst článek

„Pakliže kašel trvá více než 12 týdnů, tak pak je namístě, aby pacienta viděl plicní lékař. A ani ne tak kvůli tomu, že by to bylo vyvolané covidem, ale spíš jestli tam není něco jiného. Astma nebo jiná závažnější nemoc.“

Kromě toho, že pacienty s postcovidovým syndromem už v olomoucké nemocnici léčí v rámci běžné ambulance, také trvají na předchozím vyšetření většinou praktickým lékařem.

Stejně postupují i v prostějovské nemocnici, kde postcovidové centrum funguje už od začátku roku 2021.

Podle mluvčího Adama Knesla v počátku poskytovalo prostějovské centrum péči zejména lidem, kteří absolvovali hospitalizaci při těžkém průběhu nemoci covid-19, teď ale přichází zejména ti, kteří prodělali onemocnění doma nebo po opakované infekci. I tady počet pacientů klesá.

Zájem je menší i o speciální procedury v lázních. „Postcovidové procedury poskytujeme stále, ale ze strany samoplátců zájem teď není,“ říká Irena Vašicová, ředitelka lázní Slatinice na Olomoucku. Ještě na jaře byl o léčebnou kúru mnohem větší zájem.

Dita Vojnarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme