Postižení lidé mají víc ovlivňovat, kdo se o ně postará

Především možnost volby dává postiženým lidem nový zákon o sociálních službách. Velkou většinou hlasů ho dnes schválila Poslanecká sněmovna. Handicapovaní by se sami měli rozhodnout, jestli se o ně budou starat příbuzní a asistent, nebo zda půjdou do ústavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozíčkářka na prostranství před budovou Prozazu. | Foto: Ondřej Kalášek

Lidé by měli od státu dostávat finanční příspěvky odstupňované podle závažnosti jejich postižení od 2000 do 11.000 korun měsíčně. Sami se pak budou moci rozhodnout, co je pro ně výhodné, jaké sociální služby a u koho nakoupí.

Možnost volby zdůrazňuje také ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. "Dneska musel člověk vycházet z toho, kam mohl mít přístup, kdežto teď bude si moci vybírat. Samozřejmě bude potřeba si na to zvyknout, znamená to i větší nárok na kontrolu kvality poskytovaných služeb," uvedl ministr.

Vládní návrh zákona o sociálních službách schválila sněmovna velkou většinou hlasů, podpořila ho i opoziční ODS. Její stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová oceňuje především fakt, že podpora bude adresná.

"Nově půjdou finanční prostředky hlavně rovnou za zdravotně postiženými, bude se testovat stupeň jejich postižení a podle toho budou dostávat finanční prostředky a budou si sami volit sociální službu, jakou budou potřebovat," řekl Páralová.

Zákon o sociálních službách teď míří do Senátu. Pokud horní komorou projde a podepíše ho i prezident republiky, bude platit od roku 2007.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme