Postiženým oblastem nejvíc pomůže koordinovaná pomoc. Dobrovolníky shání organizace i samotné obce

Pomoc lidem zasaženým povodněmi nabízí neziskové organizace, kraje a stát nebo skauti a potravinové banky. Lidé chtějí pomáhat i jako dobrovolníci. „Pokud chcete pomoci, doneste trvanlivé potraviny a pitnou vodu do potravinové banky nebo přispějte finančně,“ doporučil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něj je správný postup nejdřív informovat starostu obce s rozšířenou působností, kam chtějí dobrovolníci přijet.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2024-09-17t154223z_7_240918-102349_kvr.JPG

Pomáhat mohou dobrovolníci s distribucí materiální pomoci (ilustrační foto) | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

V postižených oblastech je lepší pomáhat organizovaně a nevydávat se tam na vlastní pěst. Neorganizovaná pomoc totiž může přinést víc škody než užitku. Lidé se mohou vystavit nebezpečí a ohrozit své zdraví.

„Nájezdy mohou obec zablokovat a potom se tam nedostane technika či materiál, které se tam nutně dostat musí,“ varoval ministr Rakušan před nekoordinovanými výjezdy.

Sbírky na pomoc zasaženým povodněmi

  • Adra: 66888866/0300 či web
  • Charita ČR: 44665522/0800 či sms, web
  • Český Červený kříž: 333999/2700 nebo web
  • Člověk v tísni: 72027202/0300, web
  • Diakonie: 2100691426/2010 nebo sms, web
  • Potravinové sbírky lze najít na webu
  • Donio: sbírku lze najít na webu

Jak pomáhat organizovaně?

Zájemci se můžou hlásit třeba přes stránky jednotlivých organizací, které se do humanitární pomoci zapojují. Konkrétně dobrovolníky shání třeba Diakonie, Charita, Adra nebo Český červený kříž. Stejně tak pomoc v některých případech shání i samotné obce.

Na pomoc lidem po povodních se ve sbírkách sešlo asi 95 milionů. Přes polovinu vybral Člověk v tísni

Číst článek

Pomoc nabízí lidé také na sociálních sítích, hlavně na facebooku v různých povodňových skupinách, jde třeba o řemeslníky nebo o lidi, kteří mají bagr nebo traktor.

S čím lidé mohou pomáhat?

Pomáhat mohou dobrovolníci třeba s distribucí materiální pomoci nebo s organizováním prací v zasažené obci. V první fázi, kdy opadne voda, mohou pomoci při odklízení následků katastrofy – odstraňování bahna, oklepávání mokrých omítek, vyklízení postižených domácností a podobně. Důležitá je i psychická podpora lidí postižených velkou vodou tak, aby věděli, že v tom nejsou sami.

2:30

Lidé se postupně vrací do vyplavených domů v Benešově nad Černou a začínají uklízet

Číst článek

Přestože jde o pomoc mimo bezprostřední riziko, je stále potřeba myslet na vlastní bezpečí. Dobrovolníci by měli používat ochranné pomůcky, které zabrání kontaktu s kontaminovanou vodou nebo bahnem. Vhodné je přivézt si vlastní, protože na místě jich může být nedostatek.

Jak dobrovolnictví skloubit s prací?

Pokud při povodních poskytujete pomoc někomu jinému v pracovní době, je vám zaměstnavatel povinen poskytnout pracovní volno na dobu nezbytně nutnou. Je však nutné dodat, že bez nároku na mzdu.

Překážku v práci i délku jejího trvání je nutné prokázat zaměstnavateli – jednoduše řečeno, je tedy v první řadě potřeba záměr nahlásit a pak taky doložit.

Lucie Pávová, kvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme