Postoloprtské události z roku 1945 připomene pietní místo

Jedna z nejtemnějších kapitol poválečného takzvaného divokého odsunu sudetských Němců - masakr, při němž zahynuly stovky civilistů, včetně žen a dětí. Byli zastřeleni bez soudu v Postoloprtech na Lounsku v červnu 1945.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pieta

pieta | Foto: Comstock Images

Tragédii dodnes na místě nepřipomíná žádný pietní památník. O návrhu, kam ho umístit a jakou by měl mít podobu, právě teď jednají / v posledních hodinách jednali zastupitelé Postoloprt.

Starosta obce Miroslav Hylák informoval, že zastupitelstvo schválilo vytvoření pietního místa na Městském hřbitově v Postoloprtech a jeho financování z prostředků města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Postoloprt Miroslav Hylák a historik Ondřej Matějka o událostech z roku 1945

O záležitosti se jednalo zhruba tři volební období a řešila ho i komise nezávislých odborníků. Text na pomníku by měl zdůraznit, že místo je věnováno všem nevinným obětem postoloprtských událostí na jaře roku 1945. Hylák také připomněl, že akce má své sympatizanty i odpůrce. Mezi zastřelenými byli Němci i Češi.

Historik Ondřej Matějka z hnutí Antikomplex ocenil schválení památníku zastupitelstvem. Uvedl, že tehdy došlo k jedné z nejhorších událostí při vynuceném vysidlování pohraničí.

Oběti postoploprstských událostí, ve kterých účinkovala jednotka československé armády, skončily v masových hrobech. Připomněl, že nešlo výron jakési lokální iniciativy, ale objednávka, aby armáda postupovala tvrdě.

Letos se podařilo ukončit dílčí události, vraždy zastřelením pěti malých chlapců, avšak viníci jsou už po smrti. I ostatní účastníci už nejsou naživu, i když se dají z vyšetřování v roce 1947 jmenovat.

Matějka za nejdůležitější označil, že v Postopoprtech došlo k lokálními vyrovnání s minulostí, a to je velmi cenné.

Mnoho článků z historie 2. světové války naleznete na našem speciálním webu.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme