Postup Benešové může vyvolat strach, kritizují ministryni kvůli kauze Postoloprty státní zástupci

  • Unie státních zástupců nesouhlasí s postupem ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) v kauze zastupitelů Postoloprt.
  • Ti čelili téměř tři roky trestnímu stíhání za to, že v minulém volebním období schválili prodej obecního objektu údajně za nevýhodnou cenu. Nakonec jim ale vinu neprokázali.
  • Šéfka resortu spravedlnosti podala kárnou žalobu na dvě státní zástupkyně, které měly případ na starosti.
  • Podle unie je však nedůvodná a krok Benešové označila ve svém stanovisku za ojedinělý. Varuje, že důsledkem by „mohlo být vyvolání strachu z podání obžaloby“.
  • Benešová na svém kroku trvá, uvedla pro server iROZHLAS.cz. Kritika ji nepřekvapila.

dokument Postoloprty Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Na základě všech skutečností, které o dané trestní věci konstatují kárná žalobkyně a kárně žalovaná, má Unie státních zástupců za to, že kárná žaloba je nedůvodná. Pokud byli obvinění usvědčováni znaleckým posudkem, přičemž v době skončení vyšetřování žádný jiný posudek neexistoval, je podání obžaloby zcela standardním krokem a v souladu s trestním řádem,“ uvedl ve čtvrtek na svém webu výkonný výbor Unie státních zástupců.

Státní zástupci se ohradili proti Benešové. Podle Laty nepodložené výroky snižují důvěru v justici

Číst článek

Změnu důkazní situace během soudního líčení není možné podle unie žalobců klást za vinu státní zástupkyni. Postup Benešová označila ve svém stanovisku „za výrazné ohrožení úlohy veřejné žaloby v trestním procesu“.

„Jeho důsledkem by mohlo být vyvolání strachu z podání obžaloby u státních zástupců a znemožnění toho, aby o vině a trestu za trestné činy rozhodoval nezávislý soud tak, jak to vyžaduje Ústava,“ píše unie.

Benešová: Žádné překvapení

Ministryně Benešová podala kárnou žalobu letos v říjnu. Případ označila za „důkaz zásadního a dlouhodobého selhání, které nebyla soustava státních zastupitelství schopna sama vyřešit.“ Dozorové státní zástupkyni z Loun i dohledové státní zástupkyni z Ústí nad Labem navrhla šéfka resortu uložit důtku, což je nejmírnější kárné opatření.

Benešová posle svých slov na kárné žalobě trvá, jak nyní uvedla pro server iROZHLAS.cz. „Unie státních zástupců se ohrazuje stále a proti všemu. Není to nic překvapujícího. Pasuje se do role nekritizovatelných,“ napsala v SMS.

Přečtěte si návrh na zahájení kárného řízení, které letos v říjnu podala ministryně Benešová:

Desítka zastupitelů z Postoloprt na Lounsku čelila téměř tři roky trestnímu stíhání za to, že v minulém volebním období schválili prodej obecního objektu údajně za nevýhodnou cenu. Revizní posudek, který pro chomutovský soud zpracoval znalecký ústav Vysoké školy ekonomické v Praze a o kterém informoval už dříve server iROZHLAS.cz, totiž ukázal, že zastupitelé nepochybili.

Podle dokumentu na prodeji domu z majetku města ještě 50 tisíc vydělali. Znalec totiž nemovitost ocenil na méně, než za kolik byla prodána. Okresní soud v Chomutově posléze devět zastupitelů letos v březnu osvobodil. U desátého, poslance Pavla Růžičky (ANO), následně lounské státní zastupitelství stáhlo obžalobu. Postoloprty nyní žádají od státu pět milionů korun za poškození pověsti.

kno, mch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme