V Postoloprtech už není zakázáno sedět na zábradlí. Vyhlášku zrušil Ústavní soud

Ústavní soud vyškrtl z vyhlášky Postoloprt na Lounsku zákaz sezení mimo lavičky. Vyhověl tak návrhu ministerstva vnitra a navázal na starší podobné nálezy o pořádkových vyhláškách severočeských měst. Soud zopakoval, že město překročilo svou zákonem vymezenou působnost.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyhláška zařadila sezení na zídkách, palisádách, zábradlích, kašnách či opěradlech laviček mezi potenciálně škodlivé činnosti, které by mohly narušit veřejný pořádek. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

„Sezení bez dalšího samo o sobě nemůže vést k narušení veřejného pořádku,“ řekl soudce zpravodaj Tomáš Lichovník. Soud podle něj respektuje snahu obcí zajistit veřejný pořádek, nelze ale jít touto cestou, konstatoval.

Mimo lavičky se sedět může. Ústavní soud zrušil část vyhlášky Mostu

Číst článek

Vyhláška zařadila sezení na zídkách, palisádách, zábradlích, kašnách či opěradlech laviček mezi potenciálně škodlivé činnosti, které by mohly narušit veřejný pořádek.

Sezení bylo podle vyhlášky možné jen na lavičkách a dalších zařízeních k tomuto účelu. Jinde bylo možné sedět jen se souhlasem vlastníka.

Ústavní soud už předloni na návrh ombudsmanky Anny Šabatové zrušil části vyhlášek Litvínova a Varnsdorfu, které zakazovaly sedět na veřejných prostranstvích jinde než na lavičkách. Loni soud škrtal v další podobné vyhlášce města Most.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme