Kauza zastupitelů z Postoloprt: soud je zprostil obžaloby, podle revizního posudku nepochybili

Okresní soud v Chomutově ve středu zprostil obžaloby devítku současných i bývalých zastupitelů z Postoloprt na Lounsku. Verdikt je zatím nepravomocný. V kauze, ve které figuruje také poslanec hnutí ANO Pavel Růžička, čelili podezření z nevýhodného prodeje domu z majetku města. Podle revizního posudku ale městu ještě 50 tisíc korun vydělali, znalec totiž nemovitost ocenil na míň, než za kolik byla prodána. Líčení u soudu sledoval Radiožurnál.

Aktualizováno Chomutov (Aktualizováno: 13:52 3. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současní i bývalí zastupitelé z Postoloprt u soudu v Chomutově | Foto: Jan Beneš | Zdroj: Český rozhlas

Soudkyně Kateřina Vltavská tak vyhověla návrhu státní zástupkyně Radky Pavlišové na stažení obžaloby, který podala po výpovědi znalce. „Vedla mě k tomu změna důkazní situace, to znamená, že revizní znalecký posudek řekl, že ten prodej byl realizován za odpovídající cenu,“ vysvětlila Radiožurnálu Pavlišová, proč změnila názor.

Revizní posudek, který pro chomutovský soud zpracoval znalecký ústav Vysoké školy ekonomické v Praze a o kterém informoval už dříve server iROZHLAS.cz, totiž ukázal, že zastupitelé nepochybili.

Zvrat v kauze poslance ANO Růžičky. Postoloprty na prodeji domu podle znalce ještě vydělaly

Číst článek

Obžalobě čelil také současný starosta Postoloprt Zdeněk Pištora (Občané pro město a venkov), který loni na podzim post v komunálních volbách obhájil. „Že bych trpěl nějakou radostnou náladou, to netrpím. Cítím bezmoc za to, co se dělo, za poslední tři roky,“ reagoval na verdikt soudu.

Radiožurnál Pištora také řekl, že bude požadovat odškodnění. „Budeme se soudit pro město Postoloprty, budeme se soudit o odškodnění pro každého z deseti obviněných zastupitelů. A budeme se soudit pro odškodnění materiální i nemateriální. Slibuji za všechny zúčastněné, že takto to nemíníme nechat,“ uvedl starosta.

Rozsudek chomutovského soudu zatím není pravomocný, obhajoba si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Kauza domu za milion 

Celkem desítka zastupitelů Postoloprt včetně Růžičky si vyslechla obžalobu pro podezření z nedbalostního porušení povinností při správě cizího majetku před dvěma lety. Kase severočeského města měli způsobit škodu přes půl milionu korun.

Letos v únoru ale v kauze nastal zvrat: podle revizního posudku na prodeji domu v Postoloprtech zastupitelé ještě městu 50 tisíc korun vydělali. Znalec totiž nemovitost ocenil na míň, než za kolik byla prodána. Tržní hodnotu odhadl na 950 tisíc korun.

Postoloprtská kauza se týká domu na Marxově náměstí, který se město snažilo několik let prodat. Nakonec se to povedlo v roce 2015, kdy ho desítka zastupitelů včetně tehdejšího starosty a místostarosty „přiklepla“ místní podnikatelce za zhruba milion korun.

Dům v centru Postoloprt, o který šlo v tamní kauze:

V postoloprtské kauze figuruje také poslanec ANO Pavel Růžička, který zvedl pro prodej domu místní podnikatelce také ruku. Vinu stejně jako další zastupitelé od začátku odmítal. V jeho případě se však stíhání loni pozastavilo, zvolením do sněmovny totiž získal poslaneckou imunitu a sněmovna ho loni v lednu i přes žádost policistů nevydala.

Jan Beneš, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme