Státní zastupitelství stáhlo obžalobu na poslance ANO Růžičku, zákonodárce bude chtít po státu odškodnění

Lounské státní zastupitelství stáhlo obžalobu poslance hnutí ANO Pavla Růžičky v kauze prodeje domu v Postoloprtech na Ústecku. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil Okresní soud v Chomutově. Trestní řízení se zákonodárcem, které bylo po dobu jeho mandátu ve sněmovně přerušeno, je tak u konce. Růžička bude chtít za stíhání pro údajně nehospodárné nakládání s obecním majetkem po státu odškodnění.

Původní zpráva Postoloprty Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec hnutí ANO a někdejší voják Pavel Růžička | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Ano, tu listinu tady máme. Mohu to potvrdit,“ řekla pro server iROZHLAS.cz místopředsedkyně chomutovského soudu Lenka Chalupová ke stažení obžaloby. Soud tak v případu nebude už dále rozhodovat. „Vezme-li státní zástupce obžalobu zpět, soud takový postup toliko akceptuje, neboť je zcela na státním zástupci, jak s obžalobou bude nakládat,“ pokračovala soudkyně.

Postoloprty žádají kvůli stíhání omluvu a pět milionů. ‚Poškodila nás odfláknutá práce,‘ říká starosta

Číst článek

Státní zastupitelství ovšem může obžalobu případně podat znovu, to však soudkyně Chalupová nepředpokládá. „Není to ale vyloučeno,“ doplnila.

Dozorující státní zástupkyně Radka Pavlišová stáhla obžalobu Růžičky poté, co koncem dubna chomutovský soud zprostil viny další aktéry kauzy, tedy devítku současných i bývalých zastupitelů Postoloprt.

Revizní posudek, který pro chomutovský soud zpracoval znalecký ústav Vysoké školy ekonomické v Praze a o kterém informoval už dříve server iROZHLAS.cz, totiž ukázal, že zastupitelé nepochybili. Podle dokumentu na prodeji domu z majetku města ještě 50 tisíc vydělali. Znalec totiž nemovitost ocenil na míň, než za kolik byla prodána.

Státní zástupkyně o svém kroku informovala Růžičku v dopise, který má redakce k dispozici, zkraje týdne. Reagovala na jeho vlastní žádost, aby vzala obžalobu s ohledem na dubnový rozsudek soudu zpět. „K vašemu návrhu sděluji, že obžaloba již byla vzata zpět s tím, že rozhodnutí ve věci bude učiněno v návaznosti na postup soudu,“ napsala Pavlišová.

Na aktuální dotazy serveru iROZHLAS.cz Pavlišová zatím nereagovala, podle telefonní spojovatelky státního zastupitelství čerpá dovolenou.

Nekvalitní posudek

Sám Růžička, kterého loni v lednu sněmovna ke stíhání nevydala, rozhodnutí státní zástupkyně vítá. „Jsem hrozně rád, že státní zástupkyně došla k takovému závěru, že celé tohle martyrium, které trvalo od roku 2015, končí. Trpěla tím celá moje rodina i já, tím neustálým poukazováním na to, že jsem se měl dopustit trestného činu,“ řekl redakci.

Poslanec také upozorňuje na nekvalitní posudek vyšetřovatelů, podle revizního znalce byl policejní odhad prodejní ceny domu nepoužitelný. „Když si objednáte trestní stíhání, tak přes znalecký posudek to jde velice lehce. Když se na jednu věc udělá pět znaleckých posudků, tak každý může být jiný a záleží na zkušenosti státního zástupce a policie a na férovosti, jestli toho daného člověka pošlou k soudu, nebo ne,“ pokračoval. Zákonodárce zároveň podal na policisty, kteří měli jeho případ na starosti, trestní oznámení.

Dům v centru Postoloprt, o který se hraje v tamní kauze:

Po státu bude poslanec nyní požadovat odškodnění. „Něco stály náhrady za právní služby a samozřejmě i moje rodina utrpěla újmu. Když někdo udělá chybu, tak za ní musí zaplatit,“ doplnil. Připojí se tak zřejmě k žádosti o vyrovnání zbylých aktérů v čele se starostou Postoloprt Zdeňkem Pištorou (Občané pro město a venkov). Ti chtějí omluvu a pět milionů korun. „Poškodila nás odfláknutá práce,“ řekl už dříve starosta.

Dotaz Benešové

Do kauzy se po zprošťujícím verdiktu vložila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), která se obrátila na Nejvyšší státní zastupitelství, zda nedošlo k selhání ze strany státní zástupkyně v případu. Už dříve na to upozornil server Česká justice.

Zvrat v kauze poslance ANO Růžičky. Postoloprty na prodeji domu podle znalce ještě vydělaly

Číst článek

„Obdrželi jsme dopis od paní ministryně s podnětem. Na tento dopis jsme už odpověděli. Nicméně my teď budeme čekat, protože bude v této věci proveden dohled Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem,“ uvedl nyní na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Dohled krajského státního zastupitelství prověří podle Malého správnost a zákonnost postupu dozorové státní zástupkyně Pavlišové. „Podle výsledku dohledu Nejvyšší státní zastupitelství případně přijme nějaké vlastní opatření. V tomto duchu jsme i informovali paní ministryni,“ doplnil Malý.

Pokud by se ukázalo, že státní zástupkyně skutečně pochybila, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může podat kárnou žalobu. O jejím podání nyní uvažuje také ministryně Benešová.

Lounské státní zastupitelství podalo na desítku tehdejších zastupitelů Postoloprt obžalobu pro podezření z nedbalostního porušení povinností při správě cizího majetku v lednu 2017. Hrozilo jim až pět let za mřížemi.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme