Postoloprty žádají kvůli stíhání omluvu a pět milionů. ‚Poškodila nás odfláknutá práce,‘ říká starosta

Město Postoloprty bude žádat od státu omluvu a pět milionů korun za zásah do své pověsti. Soud nedávno zprostil viny zastupitele, kteří schválili v minulém volebním období prodej obecního majetku. Starosta Postoloprt Zdeněk Pištora (Občané pro město a venkov) ve středu uvedl, že nejprve bude město usilovat o vyrovnání mimosoudní cestou.

Postoloprty Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současní i bývalí zastupitelé z Postoloprt u soudu v Chomutově

Současní i bývalí zastupitelé z Postoloprt u soudu v Chomutově | Foto: Jan Beneš | Zdroj: Český rozhlas

Plnou moc při zastupování města dostala na základě rozhodnutí rady advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. „Plnou moc v zastupování dostala paní Hamplová také od devíti tehdejších zastupitelů, kteří stáli před soudem,“ uvedl starosta. Každý z nich bude žádat omluvu a dva miliony korun z titulu ochrany osobnosti.

Kauza zastupitelů z Postoloprt: soud je zprostil obžaloby, podle revizního posudku nepochybili

Číst článek

V roce 2015 zastupitelstvo schválilo prodej nemovitosti na náměstí. V minulosti se o to pokoušelo několikrát, ale nenašel se kupec. Schválená cena byla milion korun.

Rozhodnutí napadl jeden z místních, který chtěl objekt také koupit. Podle podané obžaloby byl prodej uskutečněn za nevýhodnou cenu. Revizní posudek při hlavním líčení u soudu v Chomutově ukázal, že cena nevýhodná nebyla.

Prodej schválil i Pavel Růžička (ANO), jehož stíhání bylo zastaveno poté, co poslance nevydala ke stíhání sněmovna.

‚Odfláknutá‘ práce?

Zprostit viny zastupitele navrhla v závěrečné řeči státní zástupkyně. Na chyby v procesu podle Pištory upozorňovali zastupitelé od počátku. „Město a samotné zastupitele poškodila hlavně odfláknutá práce státního zastupitelství,“ řekl starosta.

Rozsudek ještě není pravomocný. Řízení v případu poslance Růžičky je zastaveno a obžaloba týkající se obviněného Růžičky zatím nebyla vzata zpět.

Veřejnou omluvu a odškodnění budou město a zastupitelé žádat od Nejvyššího státního zastupitelství a ministerstva spravedlnosti. Napřed se pokusí o mimosoudní řešení. „Pokud se věc nevyřeší, obrátíme se na soud,“ doplnil Pištora.

Proces podle Pištory vážně poznamenal život stíhaných zastupitelů, jeden z nich kvůli stíhání nedostal vízum k návštěvě své dcery v cizině. Majetkovou újmu podle starosty utrpěl i městský úřad s ohledem na náklady na advokátní kancelář. Z devíti lidí, kteří stáli před soudem, jich sedm vykonává funkci zastupitele i v současném volebním období.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme