Postup oprav v motolské nemocnic nebyl podle HN v pořádku
Hospodářské noviny informují o zjištění NKÚ, co se týká postupu oprav v dětské části motolské nemocnice. Podle Lidových novin má ministr zdravotnictví David Rath další problém. Jak informuje Právo, služební auto už vrátila místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová z ODS.
Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že Ministerstvo zdravotnictví spolu s Fakultní nemocnicí v Praze-Motole špatně postupovalo při opravách v dětské části nemocnice. Informují o tom Hospodářské noviny. Důsledkem chybného postupu bylo prodlužování termínů a zvýšení nákladů staveb, stojí v dosud nezveřejněné zprávě NKÚ. Ministerstvo získalo loni na jaře od vlády přes miliardu korun, aby odstranilo havárie v dětské části nemocnice.
Úředníci měli v úmyslu opravit křídla A, B, C a spolu s nimi selhávající energocentrum. Vedení nemocnice však chtělo zahájit rekonstrukci celé budovy včetně stavby podzemních koridorů a dodávky nové zdravotnické techniky. Motol nakonec prosadil svou verzi. Připravil žádost o stavební povolení a vypsal veřejnou soutěž na dodavatele technologií.
Ministerstvo až potom vypracovalo investiční záměr, který měl celé stavební řízení zahájit. Kontroloři upozorňují, že ministerstvo i motolská nemocnice porušily řadu právních norem, jak využívat investice ze státního rozpočtu. To se projevilo i tím, že se některé peníze utrácely zcela zbytečně. Nemocnice například zaplatila 87 miliónů korun za projekt, který měl nejen odstranit havárie, ale také kompletně přestavět dětské oddělení. Další peníze se ztratily, když se během rekonstrukcí měnil projekt opravy energocentra. Kontrolní zpráva byla dokončena v říjnu, vláda přesto v polovině listopadu odhlasovala, že na opravy pošle dalších 450 miliónů.
Ministr zdravotnictví David Rath má další problém, konstatují Lidové noviny. Jeho poradce pro oblast cenotvorby léčiv Jindřich Graf je spolumajitelem firmy úzce napojené na výrobce léků. Rath ho navíc nově jmenoval do odborné komise, která připravuje podklady pro vyhlášku stanovující výši úhrad léčiv od pojišťoven.
Podle odborníků je Grafovo angažmá na ministerstvu i v takzvané kategorizační komisi zjevným střetem zájmů. List připomíná, že rozhodnutí komise mohou významně ovlivnit spotřebu konkrétních léků. Graf, jehož firma Coopharma vyrábí obaly na léčiva, tedy může mít podle listu přímý zájem na tom, aby jeho smluvní partneři prodávali co nejvíce.
Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová z ODS vrátila v uplynulém týdnu služební Škodu Octavii s kartou na benzin, kterou jezdil její syn. Píše to dnešní Právo. Němcové podle něj zůstalo luxusní sněmovní BMW s řidičem, které může používat k pracovním i soukromým účelům. List už dříve informoval, že služebním vozem Němcové jezdí její syn. Němcová tvrdila, že sama neřídí, a tak jí dělá řidiče. Lékař Pavel Němec ale dlouhodobě využíval sněmovní auto ke svým soukromým cestám do práce.
Podle deníku Právo Němcová nepovažuje vrácení služebního auta za přiznání viny. Zdůvodnila to tím, že nemá zapotřebí jakékoliv pochybnosti kolem své osoby. Jak uvedla, vůz vrátila, protože vznikly pochybnosti, zda byl řádně užíván. Zopakovala přitom, že auto "bylo užíváno v souladu se zákonem, který umožňuje obě auta využívat, jak s řidičem, tak bez něj, k soukromým a pracovním účelům". Nyní ji bude vozit syn svým soukromým vozem. Používání služebního auta s řidičem i bez něj nejvyšším parlamentním funkcionářům umožňuje zákon o platech ústavních činitelů.