Postup soudkyně v kauze Nagyová napadnutelný není, říká viceprezident Soudcovské unie

Rozsudek, který zatím nepravomocně zprostil obžaloby Janu Nečasovou a tři bývalé vysoké představitele vojenského zpravodajství za údajné zneužití této služby, vzbudil řadu reakcí. Soudkyně se brání kritice, že své rozhodnutí měla zdůvodnit. Helena Králová z Obvodního soudu pro Prahu 1 prostřednictvím mluvčí vzkázala, že výtky nebude komentovat. Tvrdí ale, že krátké odůvodnění toho, proč čtveřici lidí osvobodila, v soudní síni řekla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nagyová Nečasová soud

Jana Nagyová Nečasová soud | Foto: Filip Jandourek

„Vstaňte a poslyšte rozsudek jménem republiky. Obžalovaná magistra Jana Nečasová, generálporučík inženýr Ondřej Páleník, generálmajor inženýr Milan Kovanda, plukovník inženýr Jan Pohůnek se zprošťují obžaloby.“

Po této části soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová přečetla celou obžalobu. Pak přešla k části, ve které se rozsudek běžně odůvodňuje. V tu chvíli ale jen uvedla, jaké důkazy jí vedly k tomu, že čtveřici zprostila obžaloby. Zmínila svědky, znalecké posudky nebo listinné důkazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozsudek nad Janou Nagyovou, dnes Nečasovou vzbudil řadu reakcí a kritik. Soudkyně je odmítá komentovat. O téma se zajímala Veronika Hlaváčová

„Soud sám si ještě vyžádal na doplnění další listinné důkazy, dospěl k závěru, že obžalovaní svými jednáními nenaplnili skutkové podstaty přečinů, které jsou jim kladeny za vinu,“ řekla po přečtení obžaloby.

Soudkyně pak dodala, že podrobnější být vzhledem k utajovaným skutečnostem nemůže a že dostanou všechny strany odůvodnění písemně. Podle mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Lenky Cihlářové Helena Králová tak krátké odůvodnění v soudní síni podala. Víc ale nechce kritiku okolí komentovat.

Výhrady má třeba státní zástupce Rostislav Bajger. Podle něj je rozsudek nezákonný. „Mohla být vyloučena veřejnost, rád bych si poslechl úvahy soudu. Ani já jsem se k tomu nedostal,“ uvedl.

Dalším kritikem je předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, podle kterého mohla soudkyně přečíst jen tu část odůvodnění, ve které by se neobjevily tajné informace. Baxa v České televizi řekl, že rozsudek bez odůvodnění odporuje ústavnímu principu.

„Nejen pro mě, ale myslím, že pro větší část veřejnosti jak odborné, tak laické. Prostě vědět nejenom jak, ale proč soud rozhodl, je velmi důležité i z hlediska přesvědčivosti toho soudního rozhodnutí,“ řekl Baxa.

Postup soudkyně kritizuje i Soudcovská unie. Její viceprezident Roman Lada říká, že vyhlášení rozhodnutí musí mít dvě části - výrokovou část a odůvodnění. Napadnutelný ale páteční postup soudkyně podle něj není.

„Ten výrok tam zazněl, zazněla i úvodní slova ‘jménem republiky‘, o odůvodnění můžeme polemizovat, zaznělo zřejmě i poučení o opravném prostředku. Čili z mého pohledu to řízení nelze nazvat, že by trpělo takovou vadou, aby rozsudek nenabyl významu. Tedy toho, kterého má. To znamená vyhlášení rozhodnutí před tím prvým soudem,“ vysvětlil.

Soudkyně Helena Králová začala soudit hned po studiích, talár obléká už skoro 40 let. V minulosti projednávala třeba válku mezi taxikáři o lukrativní stanoviště v centru Prahy, vydírání bývalého šéfa televize NOVA Vladimíra Železného nebo údajně nevýhodné obchody s naftou podniku Čepro. Podle webu Aktuálně.cz byla Králová do ledna 1990 členkou KSČ.

Aktéři v kauze Nagyová | Foto: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme