Posty v 17 sněmovních výborech jsou už rozdělené

Předsedy a místopředsedy výnorů se podle očekávání stali kandidáti, které jednotlivé strany navrhly. Významné sněmovní výbory - například rozpočtový, zdravotní či sociální, které budou kontrolovat reformní kroky vlády, si rozebraly strany budoucí vládní trojkoalice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhá schůze Poslanecké sněmovny

Druhá schůze Poslanecké sněmovny | Foto: Tomáš Adamec

To se nelíbí ČSSD a komunistům, proti většině poslanců ODS, TOP 09 a Věcí veřejných ale neměla opozice šanci poměr sil ve sněmovně zvrátit.

Žádné překvapení, tak by se daly zhodnotit nominace jednotlivých stran na předsednické a místopředsednické posty ve sněmovních výborech. Výjimkou je jen výbor zahraniční, do jehož čela ODS nominovala svého dosud experta na životní prostředí Davida Vodrážku.

„Nemusí nutně být předseda rozpočtového výboru ekonom, který má vystudovanou ekonomickou fakultu, tak si myslím, že předseda zahraničního výboru nemusí nutně být diplomat, ale politik,“ vysvětlil David Vodrážka svoji kvalifikaci na místo předsedy zahraničního výboru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozdělení míst v orgánech sněmovny diskutovali v Ozvěnách dne místopředseda ČSSD Milan Urban a předseda poslaneckého klubu Top 09 Petr Gazdík

Do žádného z předsednických křesel neusedne Jiří Paroubek. Bez problémů a jednohlasně se expředseda ČSSD stal jedním ze sedmi místopředsedů rozpočtového výboru: „Tak je to moje první parlamentní funkce za tu dobu, co jsem v české Poslanecké sněmovně, to znamená od roku 2006.“

Předsedy jednotlivých výborů ještě musí zítra potvrdit celá sněmovna.

Opozice spokojena není

Místopředseda ČSSD Milan Urban v Ozvěnách den kritizoval, že rozdělení neodpovídá výsledkům voleb. „Nemá cenu se k tomu vracet. Možná, co můžeme udělat je, že si to budeme pamatovat.“

S tím nesouhlasil v Ozvěnách dne předseda poslaneckého klubu Top 09 Petr Gazdík. „My jsme striktně vycházeli z procentuálního zastoupení.“ Připomněl, že opozice má kontrolní funkce zejména v oblasti obrany a bezpečnosti. „Celkový počet je 7 pro ČSSD, 7 pro ODS, 6 pro TOP 09 a 3 pro Věci veřejné i s komisemi a delegacemi.“

Podle Gazdíka by se ČSSD měla s koalicí podílet na důležitých zákonech. „Omezení poslanecké iminity, snížení poslaneckých náhrad, přímá volba prezidenta. Koalice má 118 hlasů, na ústavní zákony potřebujeme 120 a věříme, že v rozumných návrzích se ČSSD shodneme.“

Urban s tím souhlasil. „Přímá volba byla vždy priority ČSSD. Dovedu si představit i jiné oblasti - jako je energetické koncepce a energetické bezpečnost. Samozřejmě budeme opozicí tvrdou, ale na druhé straně konstruktivní.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozdělení funkcí ve výborech zhodnotil ve Stalo se dnes komentátor ČRo 6 Petr Hartman

Jasná pravidla nejsou

Komentátor Českého rozhlasu 6 Petr Hartman ve Stalo se dnes připomněl rozložení sil ve sněmovně, kde má vládní koalice jasnou převahu. „Koalice jednala se sociální demokracií a dohodla se na určitém poměru, který se zdá ČSSD nedostatečný.“

„Ale žádná přesná pravidle neexistují. Mělo by se určitým způsobem respektovat poměrné zastoupení a vládní koalice je momentálně je přesvědčena, že to má být v poměru, jak to bylo rozděleno. ČSSD s tím nic nenadělá,“ poznamenal Hartman.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme