Posudek Temelína pro Rakousko přijde na několik miliónů

Posouzení bezpečnostních a ekologických standardů Jaderné elektrárny Temelín, na kterém se v úterý dohodli šéfové české a rakouské vlády Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel, bude stát několik miliónů korun. Uvedl to poradce ministra průmyslu a obchodu pro posuzování vlivů na životní prostředí Jiří Hanzlíček. Dohoda z úterního jednání ale podle něj neuvádí, kdo tyto náklady uhradí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Marie Dufkové, tiskové mluvčí a.s. ČEZ, která je provozovatelem elektrárny, bude muset zajistit potřebnou dokumentaci k ekologickému posudku a uhradit náklady na její pořízení právě elektrárenská společnost. Jak řekl Hanzlíček, část protokolu z jednání premiérů, která se týká posouzení vlivu na životní prostředí, je nejasná. O složení expertní skupiny, ani bližších časových termínech protokol z jednání nehovoří. Konečný termín pro posouzení je přelom května a června příštího roku.

Podle protokolu z jednání by měla skupina expertů navázat na nynější šetření, které v Temelíně provádí brněnská organizace Investprojekt. Na podnět ministerstva životního prostředí hodnotí vliv 78 projektových změn, které se udály v elektrárně od roku 1992, na životní prostředí. Tehdy nabyl zákon o posuzování ekologických vlivů účinnosti. Podle Hanzlíčka takové šetření trvá asi rok.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme