Posudek zpochybnil použití pilotního testu jako přijímaček na maturitní obory

Zařazení pilotního ověřování jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory do vlastního přijímacího řízení nemá oporu v zákoně, tvrdí právní posudek zpracovaný na zakázku společností Scio. Ředitelé škol, které budou k výsledkům zkušebních jednotných testů přihlížet, se mohou stát terčem žalob ze strany rodičů neúspěšných uchazečů. Ministerstvo školství tvrdí, že tyto obavy jsou bezpředmětné, protože ředitelé mohou pro přijímací řízení stanovit jakákoli kritéria.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začíná první kolo přijímacích zkoušek na střední školy

Začíná první kolo přijímacích zkoušek na střední školy | Foto: Filip Jandourek

Centrálně zadávané testy na maturitní obory včetně gymnázií jsou naplánovány na 15. a 16. dubna.

To je mimo období konání prvního kola přijímacích zkoušek stanoveného na 22. až 30. dubna. Ministerstvo proto společně s Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) zdůrazňuje, že nejde o přijímací zkoušky v pravém slova smyslu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pilotním projektu jednotných přijímacích zkoušek na střední školy mluví ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl

„Přijímací zkouška má stanovený přesný termín, a to od 22. do 30. dubna, a platí pro ni jiná pravidla, jako například, že musí být vyhlášena ve dvou termínech. Tyto jednotné testy byly vyhlášeny jako pomoc ředitelům škol pro rozhodování,“ řekl Radiožurnálu ředitel Cermatu Jiří Zíka.

V tomto duchu jsou také o právní nezávadnosti ubezpečováni ředitelé škol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výtky ke zkušebního projektu jednotných přijímaček na maturitní obory odmítl ředitel Cermatu Jiří Zíka

"My nemůžeme říct, že je to přijímací zkouška, ale je to vlastně způsob, jakým my rozdělíme uchazeče. Jedním z kritérií bude výsledek této pilotní zkoušky," uvedl ředitel Gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích Miloš Štyks. Tyto testy budou mít podobné postavení jako například úspěch v předmětových olympiádách.

Zástupci společnosti Scio tvrdí, že ministerstvo školství i Cermat situaci bagatelizují. "Když něco vypadá jako přijímací zkouška a smrdí to jako přijímací zkouška, tak to zřejmě bude přijímací zkouška. A to je případ tohoto pilotního ověřování," uvedl Štěpán Pudlák, který má na starost projekty pro žáky a rodiče.

Hrozí prý nebezpečí sporů

Podle právního posudku hrozí nebezpečí sporů založených na různých základech. Rodiče by mohli napadnout zásah třetích osob do zákonných kompetencí ředitele školy. Mohli by rovněž žalovat samotné ředitele, že zařazují do kritérií přijímací zkoušky, která není v souladu s platnou právní úpravou.

Navíc by v rámci podobných žalob mohli žalující podat žádost o vydání předběžného opatření, což by mohlo vést k zastavení pilotního ověřování.

Zkoušky se budou skládat na středních školách, a to z českého jazyka a matematiky. Testy budou jak z otevřených, tak zaškrtávacích úloh. Testování se uskuteční jen v těch školách, které se do pilotního projektu dobrovolně přihlásily.

„Problém je, že je to jakési experimentální ověřování. Já úplně nevím, jestli přijímací zkoušky, které rozhodují o osudu dítěte, se mohou nějak experimentálně na dětech ověřovat. To mi přijde zvláštní,“ myslí si ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl.

Šéf Cermatu ale argumentuje tím, že právě ředitelé škol mají v rámci přijímacího řízení hlavní slovo. „Ředitel může rozhodnout o tom, jaká kritéria budou rozhodná pro přijímací řízení.“

„A jestliže se rozhodl, že využije nabídky, kterou mu poskytuje Cermat v rámci pilotního ověřování, a zařadí ji do své struktury přijímacích kritérií, pak je to jeho odpovědnost, jeho právo. Důležité je, aby zachoval to, co říká zákon, aby všichni uchazeči o tu konkrétní školu měli stejné podmínky,“ zdůraznil Jiří Zíka.

Pilotní testování se na jaře bude konat na více než polovině škol, které maturitní obory nabízejí. K testování se přihlásilo 650 škol ze třinácti krajů. Nezapojí se do něj žádná škola z Libereckého kraje.

„U většiny škol, které mají velký přeliv poptávky, hrozí, že se rodiče budou domáhat svých práv a že se tam děti nedostanou. Zrovna tyhle školy si to rozmyslely a zjistily, že přece jen nápad ministerstva školství není v tuto chvíli úplně dobře pojednán,“ vysvětluje Šteffl.

Od příštího roku ministerstvo plánuje spustit jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory povinně.

Helena Šulcová, ČTK, Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme