Posudkoví lékaři možná nebudou muset do důchodu v 70 letech. Poslanci podpořili vládní novelu

Posudkoví lékaři možná nebudou od ledna spadat pod státní službu, ale pod zákoník práce. Počítá s tím vládní novela, kterou podpořili poslanci. Posudkoví lékaři by tak mohli dál pracovat i po dosažení věku 70 let. V tom by jim jinak bránil právě zákon o státní službě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Darko Stojanovic | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Posudkoví lékaři mají zatím u věku výjimku, takže se na ně zákon o státní službě dočasně nevztahuje. V lednu ale výjimka končí, proto ministerstvo práce a sociálních věcí novelu připravilo.

Plošné zvýšení platů lékařů určitě nebude, řekl Vojtěch. Nejsou na to podle něj peníze

Číst článek

„Posudkoví lékaři by svou činnost nadále vykonávali na základě pracovně-právního vztahu, tedy i s využitím kratších pracovních úvazků a takzvaných smluvních lékařů,“ vysvětlila ministryně práce Jana Maláčová z ČSSD.

Nikdo z poslanců neměl k novele zásadní výhrady. Podle Zbyňka Stanjury z ODS ale neřeší nedostatek posudkových lékařů komplexně: „V jejich věku budou muset sloužit dál a k žádné systémové změně nedojde.“

Novelu teď projednají sněmovní výbory. Se systémovým řešením chce ministerstvo přijít příští rok.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme