Lidé si mohou změnit termín druhé dávky vakcíny Pfizer, oznámil Vojtěch. Rozmezí je až 8 dnů

Ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch oznámil, že zájemci si mohou změnit termín očkování druhou dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech. Rozestup lze podle něj zkrátit až o osm dní. „Hledáme cesty, jak očkování maximálně zpřístupnit,“ napsal šéf resortu na twitteru.

Praha (Aktualizováno: 21:40 28. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Druhou dávku vakcíny Comirnaty je možné nově posunout v rozmezí mezi 34.–42. dnem od prvního termínu,“ vysvětlil Vojtěch s tím, že tak chtějí vyjít vstříc těm, kteří už mají datum pro aplikaci druhé dávky, ale nevyhovuje jim. 

Konvalinka: Zvorali jsme to, delta mutace je tu dřív, než by měla. Potřebovali jsme čas na očkování

Číst článek

„Zavolejte na linku 1221, kde vám ho pomohou v rozmezí osmi dnů změnit. Hledáme cesty, jak očkování maximálně zpřístupnit,“ dodal. 

Zástupci projektu Chytrá karanténa odpoledne na twitteru napsali, že kvůli velkému zájmu lidé mohou na lince 1221 déle čekat. Navyšovali proto počet operátorů. „Dnes (v pondělí) se na lince 1221 vystřídalo celkem 496 operátorů, přičemž ve špičkách bylo najednou na telefonu až 300 lidí. Celkem jsme dnes vyřídili 16 512 hovorů. Průměrná doba telefonátu byla pět minut. Nejdelší dnešní hovor trval 21 minut,“ uvedli večer na twitteru. Na nedostupnost linky 1221 jsme upozorňovali v článku zde.

O možnosti posunout si termín očkování mluvil ve svém pořadu Andrej Babiš (ANO) na sociálních sítích už v neděli. Druh vakcíny, u které je to možné, ale neuvedl. Pokud bude vakcín v Česku podstatně více, vrátí se podle něho původní interval, tedy 21 dnů mezi dávkami.

Ještě v květnu přitom hlavní hygienička Pavla Svrčinová na dotaz uvedla, že jiné důvody kromě zdravotních nejsou důvodem, aby se termín měnil. 

Časové úseky 

U vakcíny firmy Moderna se už interval mezi podáním první a druhé dávky zkracoval a činí podle aktuálních informací vládního covidového portálu 25 až 35 dnů. Dříve byl prodlužován rovněž na 38 až 42 dní.

Zdravotníci dosud v Česku podali 7 890 961 dávek vakcíny. Incidenční číslo zůstalo na hodnotě 6,5

Číst článek

Do konce března byly časové úseky mezi dávkami vakcín od těchto výrobců nižší. Do té doby se očkovalo Pfizerem po 21 dnech a Modernou po 28 dnech.

U očkovací látky od společnosti AstraZeneca je interval 84 až 91 dnů.

Data o očkování

Podle dat o očkování do neděle zdravotníci podali vakcínu 4,97 milionu lidí, tedy asi 46,4 procenta obyvatel. Na druhou dávku čeká 195 milionu z nich.

Celkově už bylo alespoň jednou dávkou očkováno nebo se registrovalo 51,9 procenta populace.

Podle odborníků by bylo třeba, aby se virus mezi lidmi dál nešířil a nevytvářely se nové nebezpečné mutace, aby si nechalo vakcínu aplikovat alespoň 70 procent, spíš až 90 procent lidí.

kuc, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme