Posuzování diabetických dětí bude mnohem přísnější

Lékaři už nesmí posuzovat diabetické děti od zeleného stolu. Každého malého pacienta musí vyšetřit osobně za přítomnosti rodičů. Takový je první výsledek expertní komise ministerstva práce a sociálních věcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diabetes | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ministr Petr Šimerka komisi zřídil poté, co jsme upozornili, že rodiče nedostávají sociální příspěvky na péči, protože podle posudkových lékařů jsou tyto děti soběstačné.

Stalo se to i Květoslavě Šarocké z Ostravy. Její čtyřletá dcera má cukrovku a inzulínovou pumpu zavedenou do těla. "Já třeba úkony, které jsem řekla, že nezvládá nebo zvládá s pomocí, tak mi posudková lékařka ty úkony všechny škrtla a napsala, že dítě to zvládá. Přitom to dítě ani neviděla," připomněla.

Poté co Český rozhlas zveřejnil, že takových rodičů jsou desítky a sepisují petici, zřídil ministr Šimerka expertní komisi. Ta už přijala první opatření. Posudkoví lékaři musí diabetické dítě osobně vidět. A rodiče, kteří peníze od státu nedostali, o ně mohou znovu požádat.

"Rodiče mají právo podat si novou žádost a před vydáním rozhodnutí se bude posudek recenzovat, zda bylo dítě posouzeno správně," vysvětlil Kamil Vařeka z České správy sociálního zabezpečení.

Rodiče diabetických dětí chtějí prosadit změnu vyhlášky. Konkrétně změnu otázek, kterými lékaři testují, jestli dítě soběstačné je nebo není. "Absolutně se zapomnělo na děti, které musí mít neustálou péči rodičů, jelikož jsou ohroženy ztrátou vědomí, jsou bezprostředně ohroženy na životě, neumí si podávat inzulín, potřebují pomoc při podávání jídla," říká Šárka Nosálková z ostravského sdružení Dítě s diabetem.

Expertní komise, která bude řešit změnu vyhlášky, se znovu sejde v polovině března.


Čtěte také:
Ministerstvo bude jednat s rodiči dětí s cukrovkou
Ministr Šimerka se setkal s rodiči diabetických dětí. Slibuje pomoc
Ministerstvo začne řešit tíživou situaci rodin s diabetickými dětmi

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme