Hasiči pokračovali v pátrání po pohřešovaném lovci kešek. Praha 5 odstraňuje nebezpečné schránky

Policie a hasiči třetí den pátrali po nezvěstném muži, kterého v sobotu odpoledne při hledání takzvaných kešek zřejmě v podzemní části Motolského potoka strhla za prudké bouřky přívalová vlna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potápěči pražských hasičů v pondělí prohledávali asi tříkilometrový úsek podzemí Motolského potoka. | Zdroj: Twitter Hasiči Praha

Radnice Prahy 5 se rozhodla zkontrolovat všechny kešky v městské části a ty na nebezpečných místech odstranit. Pohřešovaný muž byl součástí čtyřčlenné skupiny, kterou ve stoce dlouhé přes čtyři kilometry překvapil prudký liják. Dvěma z nich se podařilo zachránit, jedna žena zemřela.

Ve Vltavě našli utonulou dívku. Zřejmě hledala v kanále kešky a strhl ji přívalový déšť

Číst článek

Hasiči se nejdříve vydali kolem 10.00 z náměstí směrem proti proudu potoka. Na místě byli čtyři potápěči, kteří tvoří dvoučlenné týmy. „Kolegové říkali, že je to relativně čistá oblast bez překážek. Prostor tady je docela široký a dá se chodit, ale v Košířích a Motole bylo velmi těsno,“ řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Po přestávce se potápěči vydali prozkoumat úsek od náměstí směrem k Vltavě. Až k řece se ale podzemím nedostanou, neboť jedna část je zcela zatopena. Potápěči policistů a pražských hasičů odpoledne pátrání přerušili, v okolí Mánesa ale zůstává poříční policie, která z lodí prohledává Vltavu a její břehy.

„Jak dlouho tam zůstane, zatím není známo, záleží mimo jiné na počasí,“ řekl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Podle něj budou policisté místo znovu prohledávat v úterý. „Pokud bude třeba, vrátí se tam i potápěči, případně policie pozve ke spolupráci i potápěče hasičů,“ uvedl policejní mluvčí.

Vedle poříční policie a policejních potápěčů se do pátrací akce zapojila i městská policie se člunem a potápěči pražských hasičů. Podle jejich mluvčího Martina Kavky opět hledali v podzemní části Motolského potoka a pátrání tam ukončili krátce po 14.00. „Další součinnost bude na základě vyžádání od policie,“ uvedl Kavka na twitteru.

Největší komplikace

Největší komplikací by pro hasiče bylo, kdyby začalo pršet. Prostor v podzemí se v tu chvíli během několika minut zcela zaplní. Hasiči jsou proto v kontaktu s hydrometeorology. „Máme informace každých 20 minut. Pokud by mělo začít pršet, museli by hasiči okamžitě ven,“ řekl Kavka.

Podle mluvčího se občas stane, že hasiči musí vyprostit lidi z kanalizace, podobný případ jako se stal nyní, prý ale nikdy neřešili. Že lidé lezou do kanálů, potvrdil ČTK také mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek. „Nejčastěji lezou do Hradební stoky u Masarykova nádraží, na Výtoni a v ulici u Seřadiště. Prakticky se tomu nedá zabránit. Výpusti jsou sice osazeny zpětnou klapkou nebo mříží, kvůli umožnění průtoku vody je nelze zamknout,“ uvedl Mrázek.

Potápěči přerušili pátrání po pohřešovaném sběrateli kešek. Na náplavku se vrátí v pondělí

Číst článek

Zmapovat všechny kešky chce starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09). „Zmíněnou část potoka spravuje odbor ochrany životního prostředí magistrátu, proto si domluvím schůzku, abychom společně zjistili, jestli je možné podniknout bezpečnostní opatření. Já osobně zmíněný geocaching provozuji se svými dcerami, a tak vím, že někomu nestačí hledání na loukách, ale vydává se do nebezpečných míst. Proto zkontrolujeme, kde všude jsou na Praze 5 kešky umístěny, abychom zmapovali, jestli mezi nimi nejsou nebezpečná místa, a mohli jsme přijmout opatření, která zamezí podobným tragédiím do budoucna,“ uvedl.

Víkendové pátrání

Pátrání po muži začalo v sobotu, v neděli pokračovalo od dopoledne zhruba do 17.00. Sedmadvacetiletou ženu našli v sobotu večer policisté utonulou pod Jiráskovým mostem.

Geocaching, které se čtveřice mladých lidí věnovala, je hra na pomezí sportu a turistiky, kdy se v terénu hledají ukryté schránky pomocí satelitní navigace. V Česku si získala velkou oblibu. Hledání schránek může být i nebezpečné a vedle utonulé dívky ze soboty si v minulosti vyžádalo v Praze i další oběti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme