Potomci rodu Salmů nebudou chtít zpět zámek v Blansku

Šlechtický rod Salmů na vrácení zámeckého parku v Blansku příliš nespěchá. Potomci Salmů, kteří ve čtvrtek uspěli u Ústavního soudu s tvrzením, že jejich předek Hugo zůstal po válce československým občanem, nebudou uplatňovat restituční nároky na zámek v Blansku, bývalé rodové sídlo. Toho se potomci Salmů vzdali už v roce 2002, když se neodvolali proti stanovisku tehdejšího ministra zemědělství Fencla. Ten rozhodl, že se na zámek nevztahuje zákon o půdě, a tudíž že nepodléhá restitucím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Blansko | Foto: Blanensko

Salmové ale chtějí zpátky park a řadu budov v Blansku. Podle slov advokáta potomků šlechticů Felixe Nevřela budou chtít jeho klienti park, až na něj přijde řada. "To znamená podle toho, jak to bude Pozemkový úřad vydávat, jaké bude mít pořadí, to záleží na nich. Pokud se týče města, tak jsme se vzdali zámku Blansko, protože jsme uznali rozhodnutí ministra zemědělství, že nesloužil bezprostředně zemědělským účelům."

Jak Radiožurnálu řekla ředitelka muzea Blanska, které v zámku sídlí, Eva Nečasová, případné navrácení parku Salmům by bylo pro muzeum komplikací. "Pokud zámecký park bude vydán v restituci, tak nám to určitě život zkomplikuje, protože nastanou problémy s příjezdovými cestami, s možností využití toho prostranství pro konání různých akcí a tak dále."

Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme