Potravinové banky dostaly letos víc jídla. Řetězce darují třeba balené uzeniny

Potravinové banky dostaly letos od dárců víc potravin. Potvrdila to České federace potravinových bank. Jídla i dalších výrobků je v bankách víc i díky nulové dani z darovaných potravin. Ta v Česku platí od konce loňského roku. Některé obchodní řetězce ale potraviny posílaly do bank už před daňovým zvýhodněním.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchod, potraviny, supermarket

Obchod, potraviny, supermarket | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„Ve srovnání s prvním čtvrtletím minulého roku se zvýšil příjem potravin od dárců o jednu třetinu, což je pro nás velký objem. Zůstaly nám stejné skladovací prostory, ale teď nám stačí. Je tam velký koloběh, máme asi 94 odebíracích organizací. Spíš je pořád méně potravin než odběratelů,“ řekla předsedkyně České federace potravinových bank Věra Doušová.

S potravinovými bankami spolupracují obchodní řetězce jako třeba Globus, Ahold, Kaufland nebo Tesco.

„Obchodní řetězec Albert dlouhodobě spolupracuje s konfederací potravinových bank, a to již od roku 2012. V roce 2013 jsme darovali zboží v hodnotě pět milionů, zboží, které jsme darovali v roce 2014, přesáhlo hodnotu pět a půl milionu,“ uvedla mluvčí společnosti Ahold Dagmar Krausová.

Mluvčí obchodního řetězce Globus Pavla Hobíková popsala, jaké potraviny do bank posílají:

„Pravidelně darujeme zdravotně nezávadné potraviny, kterým se blíží datum trvanlivosti. Teď jsme se v Brně domluvili o darech v podobě trvanlivých potravin. Tam se jedná většinou o balené uzeniny, dětskou výživu, nealkoholické nápoje."

„Kdybych měla vyčíslit hodnotu potravin, které ročně darujeme, pohybujeme se kolem čtyř až pěti milionů korun,“ uvedla Hobíková.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme