Přehled tisku: peníze pro potravinové banky, učebny pro zlobivé žáky i úbytek havranů v Česku

V pátečních novinách se dočtete, proč potravinové banky žádají od státu víc peněz na odvoz jídla a pití. Píše o tom deník E15. Úbytku havranů, kteří u nás zimují, si všímá regionální Deník. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejno havranů (ilustrační foto)

Havran. Ilustrační foto. | Foto: Peter Cripps/Alamy Live News | Zdroj: Fotobanka Profimedia

E15

Potravinové banky chtějí, aby jim stát dával na odvoz jídla a pití víc peněz. Všímá si toho páteční deník E15. Potravinové banky totiž nestíhají z velkých obchodů odvážet neprodejné potraviny.  Řetězce musí od ledna bankám darovat zboží, které by třeba kvůli poškozenému obalu musely vyhodit. V Česku je teď čtrnáct potravinových bank a jeden centrální sklad. Každá pobočka loni od státu na převoz a uskladnění potravin dostala půl milionu. Teď chtějí dvojnásobek, v součtu tedy 15 milionů. Podle E15 argumentují tím, že loni potravinovým bankám zboží dávalo asi 700 obchodů, od začátku letošního roku jich je přibližně 1100.

Prodejci musí nově nabízet jídlo potravinovým bankám. Senátoři si na zákon stěžují

Číst článek

Mladá fronta DNES

V některých školách vznikají speciální místnosti pro zlobivé žáky. Podle Mladé fronty DNES do nich učitelé můžou vodit děti, které během hodin neposlouchají nebo vyrušují. Kantoři totiž nemůžou žáky poslat třeba na chodbu, kde by děti byly bez dozoru. Speciální pracovna bude nově třeba v základní škole v Jílovém u Prahy. Celý den v ní bude připravený učitel, který tam bude zlobivé žáky hlídat.

V takzvané speciální pracovně děti vždy zůstanou až do konce vyučovací hodiny. Podle ředitelky školy v Jílovém opatření zavádějí, aby neukáznění žáci nenarušovali výuku a nezdržovali ostatní. Většina škol ale podobné místnosti zatím nezavedla a ani je neplánují, píše Mladá fronta DNES. Podle dětských psychologů není vylučování dětí z výuky ideálním řešením.

Regionální Deník

V Česku zimuje čím dál tím méně havranů. Všímá si toho regionální Deník. Podle něj do střední Evropy tito ptáci létají méně kvůli stále teplejším zimám. Havrani přes léto žijí na Ukrajině nebo v Rusku, kde v minulých letech nebyly velké mrazy. Klimatické změny podle ornitologů oslovených Deníkem nemění jen výskyt havranů, ale i dalších druhů ptáků. Typickým příkladem jsou třeba kavky nebo vrány. V zimě do teplých krajin nelétají, nízké teploty jim ale nevyhovují. Současné teplé zimy naopak snášejí docela dobře, a tak kavek nebo vran v české přírodě přibývá.

Střední školy budou muset zveřejnit výsledky nejhoršího přijatého žáka, ukáže se tak jejich kvalita

Číst článek

Lidové noviny

Lidové noviny radí žákům devátých tříd, jak zvládnout přijímačky na střední školy. Zakladatel projektu Zkoušky nanečisto Petr Husar doporučuje třeba přeskočit těžké příklady z matematiky a zbytečně s nimi neztrácet čas. Při zkouškách z češtiny je podle Husara potřeba pozorně číst zadání.

Podle Lidových novin mají letošní deváťáci výhodu - jednotné přijímačky totiž poprvé byly loni. Žáci se tak můžou podívat, jak úkoly vypadaly. Letos budou přijímačky 12. a 13. dubna. Podle Husara se v matematice nejspíš znovu objeví třeba převody jednotek, rovnice nebo zlomky. V češtině pak deváťáci budou muset určitě zvládnout pravopisné úkoly i s úlohy, které prověří, jak rozumí souvislému textu.

Právo

Přibývá žalob na členy výborů společenství vlastníků jednotek - tedy na lidi, kteří zajišťují údržbu nebo opravy v bytových domech. Všímá si toho Právo. O funkce ve výborech společenství vlastníků je většinou malý zájem. Lidé je proto často přijímají proto, že je ostatní obyvatelé domu přemluví. Ještě relativně nedávno lidem, kteří ve společenství vlastníků působili, postih hrozil jen ve výjimečných případech. Dlouholetou praxi ale v roce 2014 změnil nový občanský zákoník. Podle něj předsedové i členové výborů mají za svá rozhodnutí osobní i majetkovou odpovědnost. Tito lidé přitom podle Práva funkce většinou vykonávají bezplatně nebo za ně dostávají jen malou odměnu.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme