Potraviny dovezené z Polska jsou podle inspekce zatím v pořádku

Dosavadní výsledky laboratorních analýz neodhalily v potravinách dovezených z Polska přítomnost průmyslové soli. Státní zemědělská a potravinářská inspekce dnes zveřejnila první výsledky patnácti vzorků potravin a čtyř vzorků soli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku se testuje polská sůl i potraviny s obsahem soli | Zdroj: ČTK

Státní veterinární správa zatím otestovala dva vzorky polské soli a deset vzorků polských uzenin, ryb a sýrů. Hledala například těžké kovy a dusitany.

Na stejný druh potravin jiných výrobců se pak zaměřila Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která odebrala 15 vzorků potravin a čtyři vzorky soli.

„Laboratorní analýzy, na které jsme se zaměřili, neprokázaly nežádoucí kontaminaci a naměřené hodnoty sledovaných znaků odpovídají právním předpisům, případně deklaraci na obalech. Z 15 vzorků potravin a čtyř vzorků soli jsou analýzy hotové všechny,“ řekl ředitel kontrolní sekce inspekce Martin Klanica.

Podle něj nebyla technická sůl v potravinách zatím odhalena v žádné jiné zemi s výjimkou Polska:

Po solné aféře se Polsko potýká se závadným vaječným práškem

Číst článek

„V systému rychlého varování zatím žádné informace tohoto typu nekolují. Nicméně neoficiálně jsme ve spojení s nizozemskou stranou. Na území tohoto státu se tomu věnují velmi intenzivně. Vzbudilo to také velký zájem dozorových orgánů.“

Inspekce i veterináři budou v kontrolách pokračovat. Výsledky dalších rozborů budou známy koncem příštího týdne.

Ivan Holas, Květa Moravcová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme