Potraviny, léky i drogistické zboží mohou mít na trhu své padělky

Nejen značkové oblečení či elektronika, ale také potraviny a léky nesou padělatelům nemalé zisky. Jen za loňský rok byly z českých obchodů například staženy zfalšované potravinové doplňky za zhruba pět milionů korun. Padělatelé se nevyhýbají ani drogistickým produktům jako jsou zubní pasty, šampóny či žiletky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi padělanými léky byly i modré pilulky pro muže

Mezi padělanými léky byly i modré pilulky pro muže | Zdroj: ČTK

„Časté je padělání třeba vín, burčáků a možná trochu překvapivě i rybích výrobků. Potom bych jmenoval doplňky stravy, v nichž někdy deklarovanou účinnou látku vůbec nenajdeme, jako třeba vitamíny. A nebo naopak analýza odhalí látku, která je sice velmi účinná, nicméně zakázaná,“ objasňuje Michal Spáčil ze Státní potravinářské a zemědělské inspekce, které potraviny se u nás nejčastěji falšují.

U tvrdého alkoholu je padělání nejčastější ve formě výroby ze syntetického lihu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Spáčil ze Státní potravinářské a zemědělské inspekce specifikuje, které potraviny se u nás nejčastěji falšují

Dále často nejsou v pořádku ovocné šťávy, kde se dá určitě mluvit o padělání v případech, kdy údajně stoprocentní džusy obsahují přídavky cukru, vody nebo obsahují úplně jiné ovoce, než je uvedeno na obalu.

„Kapitolu samu pro sebe představuje falšování medů v podobě dodatečného doslazování,“ dodává Michal Spáčil.

K nejčastěji padělaným lékům v České republice patří léky na poruchy erekce, prostředky na hubnutí a také anabolika. Lidé si je opatřují většinou na černém trhu, jejich prodej bez lékařského předpisu je totiž u nás nelegální. Podle Michala Jandery, inspektora Státního ústavu pro kontrolu léčiv, mohou padělky léků ohrozit i zdraví lidí.

„Tyto padělky určitě mohou být nebezpečné, neboť nemusí obsahovat jenom to, co deklarují, může tam být navíc nějaká toxické látka, která samozřejmě ty lidi může ohrozit na životě,“ varuje Michal Jandera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Jandera, inspektor Státního ústavu pro kontrolu léčiv, vysvětluje dostupnost padělků

Často takové padělky také obsahují léčivou látku v jiném množství než deklarovaném. Pokud ji obsahují v menším množství, tak buď nemají takový léčivý účinek nebo je účinek popřípadě škodlivý.

Samozřejmě mohou obsahovat léčivou látku i ve větším množství, než je deklarované, a potom určitě jsou pro pacienta nebezpečné.

Padělky léků pouze na černém trhu

„S těmito přípravky se setkáváme jenom na černém trhu. V legální distribuční síti se pacient nemá šanci s nimi setkat. Přece jen jsou u nás pravidla přísná. Pokud pacient půjde do lékárny, tak by měl dostat přípravek originální, vyrobený farmaceutickou firmou a ne nějaký padělek,“ ujišťuje Michal Jandera.

Novela zákona, která zjednodušuje zabavování a ničení padělků značkového zboží, platí od začátku tohoto týdne. Celníkům usnadňuje především administrativní procesy po samotném zabavení zboží.

„Když vydáme jenom protokol o odpovídání věci, proti kterému lze podat námitky, o námitkách rozhodne ředitel Celního úřadu a je to všechno vyřízené během několika málo dní,“ vysvětluje zjednodušení celé procedury Petr Jirák z Celního ředitelství v Hradci Králové.

Eva Rajlichová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme