Nákup lidem nezlevní, pokud mají růst ceny energií, tvrdí potravináři. Připomínají i nižší DPH v zahraničí

Od začátku příštího roku nelze počítat s poklesem cen potravin, když mají růst ceny energií. Snížení daně z přidané hodnoty o tři procenta se proto nemůže projevit. V pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi to řekla prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) namítl, že naopak nevidí důvod, proč by měly ceny potravin růst.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupy, ilustrační foto

Snížení daně z přidané hodnoty o tři procenta se nemůže na cenách potravin v Česku projevit, tvrdí potravináři (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Večeřová uvedla, že k poklesu cen potravin v poslední době vedlo hlavně fungování trhu, nikoliv tlak vlády, o kterém několikrát mluvil jak Výborný, tak premiér Petr Fiala (ODS). Ke zdražování naopak vedl růst nákladů, doplnila.

Proto v situaci, kdy podle posledních informací mají firmám výrazně růst ceny energií, nelze počítat s tím, že se ceny potravin sníží, dodala.

Regulovaná část elektřiny pro domácnosti vzroste meziročně o 70 procent, navrhuje energetický úřad

Číst článek

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ve stejném pořadu poznamenal, že pokud je stále velká poptávka po levnějších potravinách, musí obchodníci sahat po zboží z dovozů.

„A jakékoliv zvýšení ceny energií k růstu cen potravin povede,“ doplnil. Podotkl také, že potravinářské firmy další možný růst nákladů postaví do velké nevýhody proti zahraničí. Vládní konsolidační balíček přináší také vyšší daň z příjmu, změnu pravidel zaměstnávání na dohody a další změny, dodal.

DPH na potraviny se má podle vládního konsolidačního balíčku od ledna snížit ze současných 15 na 12 procent. Prouza už dříve ale upozorňoval na to, že konsolidační balíček přesune nealkoholické nápoje do základní 21procentní sazby ze současné 15procentní sazby.

Potraviny by mohly zlevnit, sníží se jim DPH. Nápoje poskočí do vyšší sazby

Číst článek

Večeřová v pořadu opět zkritizovala srovnávání cen potravin v Německu a Česku, které ve svém nedávném videu prezentoval premiér Fiala.

V Německu je na na potraviny DPH sedm procent a Polsko až do konce letošního roku snížilo sazbu na nulu. To vede dlouhodobě k nákupům Čechů v zahraničí, dodala.

Zdraží energie

Energetický regulační úřad nedávno oznámil, že pro domácnosti navrhuje meziroční růst regulované složky elektřiny o 71 procent a u plynu zhruba o 39 procent, ještě výraznější by mělo být zvýšení pro velké odběratele.

Energie nejspíš zdraží. ‚Domácnost, která teď platila maximální strop, víc nezaplatí,‘ slibuje regulační úřad

Číst článek

Návrh se nelíbí podnikatelským organizacím a podle opozice je situace selháním vlády.

Premiér Petr Fiala (ODS) ale uvedl, že koncové ceny energií v příštím roce stoupnou oproti letošku maximálně o jednotky procent. Konečná podoba regulované složky energie bude jasná na konci listopadu.

Výborný v neděli řekl, že o situaci v cenách energií pro velké odběratele se bude ještě jednat. Uvedl také, že se má 4. prosince sejít na dalším jednání se zástupci obchodních řetězců.

Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. Regulovaná složka elektřiny by měla v příštím roce tvořit u domácností asi 40 procent konečné ceny, u plynu je její podíl kolem 20 procent.

Prouza o chystané aplikaci

Aplikace zaměřená na ceny potravin, kterou připravuje ministerstvo zemědělství, by měla negativní dopady na tržby malých obchodů, prohlásil Prouza.

Poukázal na to, že v Řecku, kde se ministerstvo chce inspirovat, souvisí aplikace s regulací cen potravin, přičemž tamní vláda  podle něho nastavila maximální ceny části sortimentu

Dopady konsolidačního balíčku? Reforma DPH zdraží lidem bydlení, o něco levnější budou potraviny

Číst článek

O plánu na spuštění aplikace, která má spotřebitelům pomoci s orientací v cenách potravin, informoval v sobotu ministr zemědělství Marek Výborný. Aplikace má podle něj ukazovat, jaké jsou aktuální průměrné ceny základních potravin. V Řecku podle něj klesla cena potravin o 18 procent.

Prouza však podotkl, že v Řecku vláda zavedla pro dodavatele povinnost nabídnout pětiprocentní slevu u vybraných produktů. Poznamenal také, že aplikace nebo weby porovnávající ceny již v Česku existují.

Podle prezidentky Potravinářské komory Večeřové aplikace poškodí i malé výrobce potravin. Jako příklad uvedla malé pekárny s velkým podílem ruční práce. „Kde jsou tak ceny logicky vyšší,“ dodala.

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal ve stejném pořadu poznamenal, že o podobném tématu se již diskutovalo i na úrovni Evropské unie. Podotkl, že by se také mohlo debatovat o míře, v jaké se využívají slevové akce. „My jsme se totiž naučili být zemí slevových akcí,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme