Potraviny ze zatopených oblastí se prodávat nesmí

Inspektoři České zemědělské a potravinářské inspekce zjistili už čtvrtý případ nezákonného prodeje potravin, které byly zasaženy záplavovou vodou. Mluvčí ČZPI Daniela Kolejková Radiožurnálu řekla, že ve všech případech okamžitě zakázali jejich prodej a nařídili prokazatelnou likvidaci. Se všemi prodejci bude zahájeno správní řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zničený obchod | Foto: Jan Rosenauer

"Dva případy zjistili naši inspektoři v Petrovicích na Ústecku, kdy dva vietnamští prodejci nabízeli k prodeji lahvové pivo, stolní vody a limonády balené v PET lahvích, které pocházely ze zásob zasažených záplavovou vodou. Navíc naši inspektoři v té prodejně zjistili také plísní zasažené stěny. Další případ byl zjištěn v Kralupech nad Vltavou. V jedné prodejně v panelových domech prodával majitel konzervy, nápoje, oleje a další zboží, které rovněž pocházelo ze zaplaveného území. Ten poslední případ je z Prahy 5, kde inspektoři našli na Plzeňské ulici ve stánku 300 kusů zabahněných PET lahví s minerálkou značky Koruna s poničenými anebo chybějícími etiketami."

ČZPI upozorňuje podnikatele, že přepracování zaplavených potravin a následný prodej není možný. To platí i o výrobcích v hermeticky uzavřených obalech. Česká zemědělská a potravinářská inspekce slovy své mluvčí Daniely Kolejkové upozorňuje, že není možné ani přepracování při povodní zaplavených potravin. "Naše stanovisko je ovšem jednoznačné. Z hlediska principu předběžné opatrnosti to možné není a takové prakticky jsou podle našich odborníků nepřípustné."

Markéta Kaclová, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme