Potrestaným za vážné dopravní nehody pomohou společné terapie

Lidem, kteří si odpykávají trest za vážnou dopravní nehodu, podává Vězeňská služba pomocnou ruku v podobě rehabilitačních kurzů. Novinku, běžnou dnes už ve vyspělých státech západní Evropy, otestovalo Centrum dopravního výzkumu ve dvou českých věznicích. Vedle Odolova v Královéhradeckém kraji ukončili testovací fázi projektu také vězni z pardubického žaláře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoda Rudná 1

Nehoda Rudná 1 | Foto: Drážní inspekce

"Je to dobrý, že člověk ví, že v tom není sám, že ostatní cítí taky bolest," přibližuje své pocity jeden účastníků rehabilitačních kurzů po jejich skončení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Wolf Kurzy Dopravni Nehody.mp3

Spolu s kolegy trávil v uplynulých šesti dnech terapií každý den šest hodin. Během sezení kolektiv navzájem pracoval s pocity a emocemi ostatních zúčastněných a rozebíral současnost i minulost potrestaných, kteří si za svůj čin odpykávají i několikaletý trest.

"Žil jsem v minulosti takovej docela lehkej život a bylo mi to tak nějak jedno. Proto jsem tady," vysvětluje šestadvacetiletý odsouzený, který si odpykává devítiměsíční trest za opakovanou jízdu bez řidičského průkazu a nehodu s traktorem.

Při sezeních zúčastnění odhalili ale také mnohem smutnější a vypjatější případy. Jeden z odsouzených má na svědomí kvůli alkoholu nehodu, při které přišla o život jeho těhotná partnerka.

"Jednomu tekly slzy, ale druhý mu položil ruku na rameno jako ‚jsem tu teď s tebou‘," dokládá sílu a důležitost setkání vězeňská psychoterapeutka Alena Bromová.

Cílem je pomoci odsouzeným a snížit recidivu nehod

Snahou sezení je jít do hloubky a najít příčiny odmítání společenských norem jednotlivých odsouzených.

"Vytvářeli si vlastní způsob přežití v těžkém životním prostředí, to akcelerovalo jejich nesouhlas se společenskými normami, pocity nespravedlnosti a vlastního ublížení, křivdy a následné izolace od společnosti," vysvětluje terapeut Milan Novotný, proč k nehodám většinou došlo.

Centrum dopravního výzkumu si od projektu slibuje také snížení recidivy dopravních přečinů.

"Zkušenost ze zahraničí je taková, že za posledních deset patnáct let, kdy probíhaly evaluace, se ukazuje skupinový přístup, skupinová terapie účinná v 50 procentech," uvádí Petr Zámečník.

Ročně zemře na českých silnicích 800 lidí, dvě třetiny z nich přitom bez vlastního zavinění. Experti se domnívají, že kurzy pro odsouzené by tuto statistiku mohly snížit.

V českých věznicích si tresty za dopravní přečiny odpykává asi tisíc lidí.

Pavel Cyprich, Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme