Potvrzeno: Opočno stát vydá Colloredo-Mansfeldům

Objekt opočenského zámku vrátí český stát dědičce původního majitele Kristině Colloredo-Mansfeldové . Už v květnu o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové. Dnes bylo vydání památky stvrzeno podpisem smlouvy mezi Národním památkovým ústavem a advokátem restituentky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Opočno | Foto: Okres Rychnov nad Kněžnou

Situaci může změnit už jen tak zvané dovolání k Nejvyššímu soudu , které se týká samotné nemovitosti. Jeho podobu památkáři připravují.

Podle ředitele pardubického památkového ústavu Jiřího Švece nastává v této lauze zvláštní situace. "Mobiliář až na zhruba šedesát obrazů je náš, nebo státní s tím, že zámek bychom si pronajali a sbírky tam provozovali a udrželi návštěvnický provoz," vysvětluje Švec.

Kristina Colloredo-Mansfeldová je v těchto dnech mimo Českou republiku, ale její zástupkyně Růžena Valášková tvrdí, že restituentka s turisty na svém sídle počítá. "Zámek by sloužil veřejnosti a turistice, aby byl zvýrazněn," potvrdila.

Martin Hromádka, Dana Voňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme