Potvrzeno: TOP 09 vyšle Tůmu do boje o primátora Prahy

TOP 09 potvrdila, že do boje o křeslo pražského primátora vysílá bývalého guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu, který je podle předsedy strany Karla Schwarzenberga dobrým manažerem a jeho nominací na primátora nabízí TOP 09 Praze to nejlepší, co lze v Česku nabídnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Tůma | Foto: Česká národní banka

Uznávaný bankéř Zdeněk Tůma má podle politologů po skandálech současného pražského magistrátu vedeného Občanskými demokraty velkou šanci Pražany zaujmout.

Mohl by prý zafungovat stejný efekt, který pomohl k vítězství i šéfovi strany Karlu Schwarzenbergovi. Oba se dlouho vyhýbali politickým stranám a oba jsou finančně tak zabezpečení, že by politiku nemuseli chápat jako výnosný byznys.

Přehrát

00:00 / 00:00

František Laudát z TOP 09 a Ladislav Mrklas z Cevro institutu o nominaci Zdeňka Tůmy.mp3

„Hlavním důvodem je již dříve proklamovaná snaha TOP 09 změnit neutěšené poměry v hlavním městě. Hledali jsme osobnost, která situaci zklidní, dá pražskému vedení vyšší úroveň. Samozřejmě k tomu budeme potřebovat podporu Pražanů. Ale důvody, že pan Tůma je ekonomicky zabezpečený, jsme nezvažovali. Řada lidí není ekonomicky zabezpečená a dělá slušnější politiku, než ti bohatí,“ vysvětlil šéf pražské organizace TOP 09 František Laudát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Boris Šťastný z ODS o nominaci Zdeňka Tůmy

Laudát rozhodně popřel, že by Tůmův předčasný odchod z České národní banky souvisel s touto nabídkou. Prozradil, že Zdeněk Tůma se zpočátku stavěl k nabídce odmítavě, pak to zvažoval a projednával s rodinou a definitivní rozhodnutí padlo koncem minulého týdne. Zdůraznil, že to není jednoduché rozhodnutí. „Praha je ve složitější situaci, než veřejnost tuší,“ upozorňuje Laudát.

Vyjednávání prý probíhalo od února. Laudát přiznal, že tým, který bude na kandidátce komunálních voleb, byl sestavován s ohledem na Zdeňka Tůmu v čele. Proto je velmi rád, že se podařilo Tůmu přesvědčit.

Schwarzenberg i Kalousek: Tůma má vyšší cenu

„Zdeněk Tůma s tou pověstí, kterou si získal jako guvernér České národní banky, by si mohl v České republice i na celém světě vybrat jakýkoli nabízený post. Ví také, že v případě vítězství ho očekává veliká práce na magistrátu a že nastupuje velmi neklidné a tvrdé období. Proto si jeho rozhodnutí obzvláště cením,“ prohlásil šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Miroslav Kalousek potvrzuje důvody Tůmova rozhodnutí: „Tržní cena někoho, jako je Zdeněk Tůma, je na trhu pracovních sil několikanásobně vyšší, než je plat pražského primátora. Když se pro něco člověk, jako je on, rozhodne, rozhodne se proto, že chce spolu s námi něco změnit. Nikoli proto, že běží za kariérou nebo za postavením.“

Politolog Ladislav Mrklas z Cevro insitutu míní, že šance Tůmy a TOP 09 na vítězství jsou poměrně velké. TOP udělala výborný výsledek v Praze v rámci parlamentních voleb a dá se očekávat, že vzhledem k problémům pražské ODS své vítězství nebo alespoň dobrý výsledek potvrdí. „Což samozřejmě ale ještě neznamená, že se nutně poté musí kdokoli z TOP 09 stát primátorem, protože se zdá, že v pražském zastupitelstvu budou minimálně čtyři politické strany s určitou silou a koaliční jednání může dopadnout všelijak.“

Mrklas si myslí, že Tůma může vydělat i na tom, že není v politice známý. „Současná atmosféra v české společnosti přeje neokoukaným tvářím. Byť Tůma působí dlouhou dobu ve veřejných funkcích, ve stranické politice je nováčkem, a to mu může nahrát do karet.“

ODS preferuje při nominaci odlišný postup

„ODS by musela udělat ještě radikálnější řezy do kandidátních listin a zbavit se další skupiny politiků s nevalnou pověstí a najít seriózní osobnost lídra srovnatelného se Zdeňkem Tůmou,“ vzkazuje Mrklas konkurenční straně.

Předseda pražské ODS Boris Šťastný vyjadřuje obavy z politické nezkušenosti Zdeňka Tůmy. „ODS nejsou známy politické názory pana Tůmy. Otázkou je, zda by se věnoval práci komunálního politika, i kdyby se nestal primátorem. Je to vrcholový manažer banky a s komunální politikou a s Prahou nemá mnoho společného,“ dodává.

ODS má podle něj připravenu kandidátku, kde zbylo jen 24 z původních 70 politiků. Ostatní jsou noví. „Určitě nominujeme i kvalitního lídra. U nás lídři nevznikají z momentálního nápadu, marketingově, ale z dlouhodobé profilace ve všech oblastech v Praze a v komunální politice. Pak mohou teprve kandidovat,“ vysvětluje Šťastný odlišný přístup své strany.

Šťastný slíbil, že ODS oznámí svého kandidátka do začátku srpna. O tom, zda kandidátem bude on sám, ale odmítl spekulovat.

Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme