Pouhá přítomnost azbestu není podle odborníka většinou nebezpečná

Azbest, česky taky osinek, způsobil poprask na českobudějovickém sídlišti Máj. Nebezpečný minerál ve třech stavbách školních budov možná potěšil školáky, kteří se teď nemají kde učit. Vrásky mají ale učitelé, magistrát a především rodiče. Jejich děti budou muset chodit do jiných škol ve městě a nikdo neví, jak dlouho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na 22.Základní škole v Plzni probíhají stavební práce

Na 22.Základní škole v Plzni probíhají stavební práce | Foto: 22.ZŠ v Plzni

Expert na likvidaci azbestu Petr Balvín ze společnosti Omnipure odhaduje dobu, než se podaří azbest ze škol odstranit, na týdny. Tato doba podle něj zahrnuje nejen čištění, ale také následné ověření měřením, že je budova už „čistá“.

„Existuje přímé legislativní opatření, které říká, že se má v případě projektování nějaké konstrukce provést stavebně-technický průzkum s ohledem na výskyt azbestu a při té příležitosti by se samozřejmě mělo přijít na to, že tam azbest je,“ řekl Petr Balvín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Expert na likvidaci azbestu Petr Balvín mluví o vlastnostech azbestu ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Dodal, že se jedná o nařízení pro projektanta, jak má vypadat jeho projekt. Přítomnost azbestu jako taková podle něj ve většině případů není nebezpečná.

„Jde o to, že například když se bavíme o školských zařízeních, tak tam ty deskové materiály, kde se nachází většinou azbestová vlákna, tak jsou několikrát natřeny. V mnoha případech je to přetapetováno. Takže když se do toho mechanicky nezasahuje, tak pravděpodobnost unikání je velice nízká,“ uvedl Petr Balvín.

Upřesnil, že problém nastává při jakémkoliv zásahu do azbestu. Například při výměně oken je podle něj velmi diskutabilní, zda je lze vyměnit bez toho, aby se zasáhlo do azbestového materiálu.

Počet staveb s azbestem v České republice lze podle Petra Balvína odhadnout jen těžko.

„Před čtyřmi pěti lety v rámci jednoho grantu byl vypracován průzkum na území Středočeského kraje, kde se došlo řádově ke stovkám objektů. Samozřejmě záleží spíš na tom, jaký typ toho objektu to je, nebo spíš stavební konstrukce,“ uvedl.

Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme