Pouť Romů do Británie skončila na hranicích

Několik desítek Romů z Ostravy-Zábřehu odcestovalo v pátek ráno autobusem do Velké Británie. Řada z nich tam hodlala žádat o azyl. Tvrdí, že v Česku jsou bez práce, necítí se bezpečně a většinová společnost je neustále diskriminuje. Jejich pouť však skončila velmi záhy - německá policie je večer nepustila přes hraniční přechod v Rozvadově.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

romští cestující

romští cestující | Foto: Dan Krzywoň

Německá pohraniční policie nevpustila na svoje území celkem 79 Romů ze tří autobusů. Mluvčí pohraničníků uvedl, že cestující neměli dostatek finančních prostředků nebo potřebné pojištění, a proto nebyli do Německa vpuštěni. Několik rodin odvezl zelenobílý vůz německé policie na českou stranu a předal je českým úřadům.

Mezi zadrženými Romy z prvního autobusu, vypraveného z Teplic a Litoměřic, bylo deset dospělých a dvanáct dětí. Někteří z nich potvrdili, že chtěli požádat ve Velké Británii o azyl. Ostatní udali jako důvod cesty návštěvu příbuzných, kteří už na ostrovech žijí.

Další skupinu čtyřiatřiceti Romů z druhého autobusu, který v pátek ráno vyrazil z Ostravy, potkal stejný osud. Romové si koupili lístek u karvinské cestovní kanceláře, která zajišťuje pravidelnou linku Karviná-Londýn. Podle majitele firmy Vladimíra Bartovského si někteří pasažéři koupili jen jednosměrnou jízdenku.

romské děti v autobusu | Foto: René Volfík

V Rozvadově panoval zmatek do pozdních nočních hodin. Romské rodiny i s dětmi se totiž neměly jako dostat zpátky do České republiky. Stěžovaly si na hlad a zimu. Celou noc si pro ně přijížděli jejich příbuzní a známí, někteří se ale podle policie vydávali na cestu domů pěšky. V sedm hodin ráno už na hranici nezůstala ani noha.

Romský aktivista z regionálního sdružení Dženo Mikuláš Horváth, který na plánovaný odjezd několika desítek lidí upozornil, takový konec cesty očekával. Údajně měl signály o spolupráci anglických imigračních úřadů s německou celnicí a Romy o ní informoval. "Oni to budou zkoušet stále. Už znají podmínky, za kterých mohou vycestovat, to znamená, že budou mít i zpáteční jízdenky, dostačující finanční obnos a pojištění," řekl.

Ti, kteří v Ostravě-Zábřehu zůstali, se rozdělili na dva tábory. Jedni emigraci schvalují, druzí považují útěk za nesmysl. Emílie Holubová má v zahraničí příbuzné a známé, kterým se podařilo najít bydlení a práci. Ona sama by ale neodešla, protože se v Ostravě narodila a chce tady žít. "Kdyby odcházeli ti olašští cikáni, to by bylo lepší, jenže oni tady zůstávají a ty dobrý odcházejí," říká.

Odjezd ostravských Romů neschvaluje ani Mikuláš Horváth. Podle něj jde o takzvané ekonomické turisty, kteří vrhají špatní světlo na ostatní Romy "Říkám to naplno, špiní Českou republiku v zahraničí falešnými protokoly a dokumenty jak je tady napadají," řekl.

Sám Horváth prý na vlastní kůži žádnou diskriminaci v Ostravě nepociťuje. "Chodím v noci ven, chodím do restaurací a všude mě pouštějí, protože se chovám slušně," dodává s přesvědčením, že se emigranti brzy vrátí. Nicméně příští týden prý hodlá do Británie vyrazit další romská skupina.

Martin Hromádka, Gabriela Všolková, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme