Pouze 9 procent Čechů je očkovaných proti pneumokokům

Malé děti by mohly být zdarma naočkovány proti pneumokokovým infekcím. Tuto změnu dává novela zákona, kterou by v úterý mohli projednat poslanci. Pneumokoky způsobují závažné infekce a například v minulosti během pandemií chřipky zavinily velkou část úmrtí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezplatné očkování dětí proti pneumokokům zavedlo už před dvěma lety Slovensko. A i proti evropským zemím má Česko co dohánět říká šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula s tím, že by navrhl naočkovat pouze nově narozené děti.

"Myslím si, že nejvyšší riziko je v nejnižším věku. Zde je vhodné aplikovat dvoj či trojdávkové schéma, které by bylo v měsíci 3,4,5 s následným přeočkováním v dalším roce života. To, si myslím, je zcela dostatečné. Čím půjdeme do staršího věku, tím riziko výskytu invazivních pneumokokových onemocnění je nižší," vysvětlil Prymula.

Zatím rodiče očkovací látku platí. Pneumokoky způsobují infekční onemocnění, například plic, mozku nebo středního ucha. Ministerstvo zdravotnictví chce podle mluvčího Vlastimila Sršně zavést bezplatné očkování pro všechny děti.

"Očkování by nebylo povinné. Záleželo by na rozhodnutí rodičů. Ale pokud by se rodiče rozhodli pro očkování, měli by ho zdarma. V současné době v rámci kompromisních krizových opatření jde tento návrh do sněmovny potřetí," přiblížil Sršeň.

Blanka Černá, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme