Právo použít při obraně sebe a ostatních zbraň bude v Česku ústavně zakotveno

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Stane se součástí Listiny základních práv a svobod. Úprava je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Senát ve středu podle očekávání potvrdil souhlas s tím doplněním listiny, které sám navrhl. Změnu nyní dostane k podpisu prezident, který na rozdíl od běžných zákonů ústavní zákon vetovat nemůže.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole, zbraně, násilí, střelba, zločin, kriminalita, přepadení, Smith & Wesson

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat ustanovení, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“.

Zbraňová amnestie se chýlí ke konci. Policistům v Pardubickém kraji odevzdali i protiletadlový kanón

Číst článek

Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici Česka při projednávání dalších unijních regulací.

„Přehnaná regulace legálně držených zbraní nemá žádný smysl a vede k nárůstu nelegálně držených zbraní,“ uvedla před časem předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Novela vychází z petice, kterou podepsalo 102 tisíc lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených. Komise to zdůvodnila mimo jiné nutností přijmout opatření proti terorismu.

Kritici unijního opatření ale poukazovali na to, že teroristé většinou používají nelegálně opatřené zbraně a že stávající český zákon je dostačující.

Úpravu před Senátem schválila v polovině června sněmovna. Tehdy ji podpořilo 141 ze 159 přítomných poslanců. Pro doplnění listiny byla třeba ústavní většina nejméně 120 poslaneckých hlasů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme