Používání sociálních karet by mohlo být podle nové ministryně dobrovolné

Sociální karty by lidé mohli využívat dobrovolně. S premiérem Petrem Nečasem (ODS) se na tom shodla nová ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) krátce po svém jmenování do funkce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První den výdeje sKaret | Foto: Olga Štrejbarová

Podle premiéra Nečase byla dobrovolnost používání sKaret koaliční podmínkou a vláda byla smlouvou s Českou spořitelnou „trošku podfouknuta“.

„Nedovedu si to představit jinak, než že by to bylo dobrovolné,“ uvedl Nečas s tím, že povinně by se měly karty používat jen při podezření na zneužívání peněz od státu, a to u dávek v hmotné nouzi.

Přehrát

00:00 / 00:00

K tématu mluvili v Ozvěnách dne místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek a stínová ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Ivana Stráská

„My jsme bohužel svědky scénáře, který se opakuje v řadě podobných projektů, ať už je to sKarta, ať už je to Opencard, ať už je to IZIP. To znamená, že na začátku je nějaká dobrá myšlenka, něco, co může státu přispět, a pak následuje realizace, která je uspěchaná, která je nedomyšlená a která není projednaná se všemi sociálními partnery, a která nese určité znaky zájmu některých byznysových skupin na jedné straně a určité ideologické předpojatosti na straně druhé,“ vysvětlil projektový manažer Transparency International Radim Bureš.

Ludmila Müllerová potvrdila, že vyřešení problému kritizovaných karet považuje za svou prioritu. O změnách ve vyplácení dávek chce začít jednat hned příští týden.

„Samozřejmě jsme vázáni smlouvou, která byla s Českou spořitelnou sepsána, vyhodnocujeme to, budeme v nejbližších dnech jednat jak s nimi, tak i s dalšími zástupci. A samozřejmě budeme jednat i s politiky, protože především je to asi politické rozhodnutí, které povede k případné změně ve využívání sKarty,“ míní Müllerová.

Buďte razantnější, ale přestaňte experimentovat, vyzval Klaus Müllerovou

Číst článek

Ministerstvo práce a sociálních věcí uzavřelo letos v lednu na sKarty smlouvu s Českou spořitelnou na 12 let. Podepsal ji bývalý první náměstek Vladimír Šiška, který je obviněn z podplácení při jedné ze zakázek. Kvůli Šiškově kauze odstoupil z funkce ministra práce Jaromír Drábek (TOP 09), kterého dnes Müllerová nahradila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a projektový manažer Transparency International Radim Bureš mluví o sKartách v Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Podle Drábka prostor pro změny ve vyplácení dávek je. „Je jasné, že výplaty sociálních dávek půjdou dlouhodobě elektronickou cestou, ale skutečně je tam prostor pro to, aby se dohodlo, jakým způsobem je to nejúčelnější. Určitě to není nic konečného a projekt se bude vyvíjet,“ řekl bývalý ministr ve vysílání Radiožurnálu.

Stínová ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Ivana Stráská očekává od nové ministryně, že bude více naslouchat námitkám příjemců dávek i opozice. „Doufám, že rozhovory, minimálně rozhovory, vedené snahou obapólně naslouchat můžou pomoci ten průšvih zmírnit,“ podotkla.

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása doufá, že sKarty budou dobrovolné.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme