MF Dnes přiznala, že s Babišem o článcích mluvil její redaktor. Dostal výpověď

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš nepopřel autenticitu nahrávek svých výroků, které se objevily na internetu a v nichž se urážlivě vyjadřuje o členech vlády a mluví o připravovaných článcích v médiích, která mu v minulosti patřila. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem novinářům řekl, že nahrávky neslyšel. Záležitost považuje za součást kampaně proti své osobě. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nahrávky dokazují, že Babiš veřejně lhal, když tvrdil, že svá média neovlivňuje. Zpravodajové Českého rozhlasu se snaží ověřit autenticitu nahrávek a okolnosti jejich pořízení.

Praha (Aktualizováno: 21:48 3. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na tiskové konferenci po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. | Zdroj: ČTK

Vyjádření mediální skupiny Mafra

Dnes se na internetu objevila pochybná nahrávka, o které nevíme kdo, kdy, kde a na čí zadání ji pořídil a vystupuje v ní jeden z redaktorů MF DNES. I přesto, že neznáme odpovědi na předešlé otázky, musí mediální společnost Mafra chránit svou integritu, a proto se rozhodla s ním okamžitě rozvázat pracovní poměr, vyjádřila se k nahrávkám Zuzana Kuchtová, personální ředitelka mediální skupiny Mafra​.

„Já ty nahrávky neznám. Já jenom můžu říct, že je velice podivné, že někdo sleduje vicepremiéra vlády a údajně nahrává nějaké věci. Já jsem to neslyšel, já to považuji za špínu a považuji to za součást té kampaně, která na mě probíhá,“ řekl Babiš. Odmítl také, že by nějakým způsobem ovlivňoval články v médiích, jak naznačovala jedna z nahrávek.

„Andrej Babiš opakovaně prohlašoval, že neúkoluje a neřídí novináře ve svých médiích. Dnes se ukázalo, že v této věci opakovaně lhal. Chtěl bych vyzvat občany, ať si tu nahrávku pustí, ať si ji pustí na internetu, ať si na to udělají vlastní názor,“ řekl ve středu večer Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po jednání grémia ČSSD.

„Když si poslechnete tu nahrávku, já jsem z ní byl zděšen, tak tam některý z jeho (Babišova - pozn. redakce) novinářů donáší podobně živé kauzy přímo Andreji Babišovi. A to je i otázka, na kterou on musí odpovědět,“ sdělil novinářům Chovanec na krátké tiskové konferenci.

„Já bych byl rád, aby se občané podívali na internet na nahrávky Andreje Babiše, kde jednoznačně řídí své novináře ve prospěch svého hnutí, snaží se destruovat své politické oponenty přes svá média. Ať se lidé podívají, co je Andrej Babiš zač.“ řekl ve vysílání ČT24 Chovanec. 

„Mně přijde velmi nevkusné, když se lidé nahrávají potají. Pokud to nejsou orgány činné v trestním řízení nebo podobné orgány státní bezpečnosti. Pokud vím, tak pan Babiš nezpochybnil autenticitu nahrávek... Mě by některé formulace nepřekvapily. Na druhou stranu počkejme, jestli jsou skutečně pravé, abychom tady nehodnotili něco, co může být podvrh. Každopádně jakékoliv tajné nahrávání nebo i manipulování s médii považuji za neetické," vyjádřil svůj názor předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v pořadu 90' na ČT24.

Babiš kvůli nahrávkám podává trestní oznámení. Léta mě odposlouchávají, tvrdí

Číst článek

„Nevím, jestli to je nějaká manipulace, považuji za skandální, že nahrávky vznikly. Nepustil jsem si je, nezajímá mě to, pokud se tahá takováto špína. Zneužívají se bezpečnostní složky, existují zakázky, je na mě zadání, ale důkazy o tom nejsou. Nechci spekulovat o tom, že se na tom podílí nějaké útvary nebo instituce, které jsou pod státem,“ řekl Babiš v diskuzním pořadu Rozstřel na iDnes.tv, která spadá pod skupinu Mafra, jež patří holdingu Agrofert.

Sobotka na twitteru uvedl, že Babiš v minulosti veřejně lhal. „Mnohokrát jsem slyšel Andreje Babiše, jak říká, že svá média neovlivňuje a neřídí. Tohle ukazuje, že veřejně lhal,“ napsal. Místopředseda ČSSD Milan Chovanec po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že z nových informací jednoznačně plyne, že Babiš svá média ovlivňuje. „A potvrzuje se zjevně, že v rámci policejní reorganizace i dalších politických útoků na své politické konkurenty používá takzvaná nezávislá média,“ uvedl.

Babiš by měl podle místopředsedy opoziční ODS Martina Kupky jasně říci, zda je nahrávka, týkající se připravovaných článků v médiích, autentická. „Pokud je nahrávka publikovaná na serveru Forum 24 autentická, jde o skandální důkaz zneužívání médií ve prospěch jedné politické strany,“ uvedl Kupka v tiskovém prohlášení.

Vulgárně o ministrech

Nahrávky, na kterých jsou zachyceny útržky Babišových rozhovorů s jinými lidmi, zveřejnily propojené servery Svobodné fórum a Forum 24. Na první z nich, která má zhruba dvě minuty, se Babiš vulgárně vyjadřuje o ministrech z ČSSD, zejména o ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a ministryni práce Michaele Marksové. Premiéra Bohuslava Sobotku označuje za „největší svini, kterou jsem poznal“ a za „blbečka“. Urážlivě také mluví o několika novinářích.

O předsedovi Hospodářské komory Vladimíru Dlouhém Babiš mluví jako o kariéristovi. Prý mu slíbil, že odstraní z rozhodčího soudu při komoře právníka Radka Pokorného, kterého média spojují se Sobotkou, ale nakonec se s Pokorným dohodl. Dlouhý se proti Babišovým slovům ohradil a požaduje omluvu.

„Mám materiály“

Na asi pětiminutové druhé nahrávce Babiš mluví s mužem, kterého Svobodné fórum označuje za redaktora deníku Mladá fronta Dnes. Vyjádření deníku ČTK zjišťuje. List patří do mediální skupiny Mafra, jež patří holdingu Agrofert, který Babiš do února vlastnil, než ho kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů. Muž Babišovi říká, že má materiály o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD), Babiš se ale vyjadřuje proti jejich uveřejnění. „Já bych to teď nedával. Nechal bych si to až na příští rok,“ říká.

Kdo nahrávky šíří?

Twitterový účet Julius Šuman, což je jméno řídícího důstojníka StB agenta Bureše. „Andrej Babiš má na každého složku. My máme složku na Andreje Babiše. Jsme Skupina Juliuse Šumana, která v anonymitě sbírá informace o AB,“ uvádí o sobě účet.

Babiš s mužem diskutují také o informacích, které se týkají minulosti premiéra Bohuslava Sobotky a obchodních zájmů ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Babiš se opět staví proti okamžitému zveřejnění informací o Chovancovi a žádá muže, aby v této věci oslovil ředitele strategického rozvoje Mafry Františka Nachtigalla.

„Řekněte Nachtigallovi, že jsem včera seděl se (dřívějším jihočeským hejtmanem Jiřím - pozn. redakce) Zimolou. A já jsem si myslel, že Zeman vyprovodí toho Chovance a že Zimola bude hvězda proti Sobotkovi, ale bohužel to vypadá, že... Já jsem mu tvrdil, že Chovanec je otrok Sobotky a že hraje na Zemana jen hry, ale on že ne. Ale bohužel to vypadá, že oni jsou spolu. Tak teď je otázka, jestli ty vaše věci, jestli s tím nepočkat až na parlamentní volby,“ říká Babiš.

O dobrých vztazích mezi Zimolou a Babišem se v minulosti spekulovalo. Zimola, který koncem dubna rezignoval na pozici hejtmana, nicméně v současné vládní krizi podpořil Sobotku, demisi vlády označil za správný krok.

Reportéři Českého rozhlasu ověřují okolnosti vzniku nahrávek.

red, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme