Zrušení povinné maturity z matematiky povede k zaostávání Česka za světem, tvrdí ředitelé gymnázií

Zástupci Asociace ředitelů gymnázií České republiky (AŘG) a Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF) požadují po vládě, aby zvážila snížení počtu oborů a profesí s maturitou. Nesouhlasí se zrušením plánovaného zavedení povinné maturity z matematiky, které kabinet nedávno schválil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maturitu z matematiky si letos na jaře vybrala zhruba pětina maturantů | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rozhodnutí může podle nich přispět k zaostávání České republiky za vyspělým světem. Vyplývá to z prohlášení obou organizací, o kterém v pátek informovala předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Vláda je proti zavedení povinné maturity z matematiky, zvedne platy učitelů o osm procent

Číst článek

Vláda se rozhodla povinnou maturitu z matematiky zrušit, protože podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) školy neumí žáky matematiku dobře naučit. Maturita z matematiky by se podle něj mohla zavést třeba za deset let. Nejdřív je třeba změnit výuku tak, aby děti matematiku chápaly a uměly ji používat v praxi, řekl.

Podle AŘG a jednoty matematiků by se ale povinná zkouška z matematiky neměla odkládat. „Toto rozhodnutí vlády České republiky bohužel povede k dalšímu zaostávání České republiky v celosvětovém měřítku. Svět a vývoj technologií nepočká osm až deset let,“ uvedla sdružení ve svém prohlášení. Podle nich by se spíš mělo jednat o změnách v okruhu profesí, pro které se vyžaduje maturita. V návaznosti na to by se měl upravit i seznam středoškolských oborů s maturitou.

Tři povinné předměty

Dosud platná norma počítá se zavedením povinné maturity ze tří předmětů, tedy češtiny, cizího jazyka i matematiky, na gymnáziích a lyceích od jara 2021. Většina ostatních oborů s výjimkou zdravotnických, sociálních a uměleckých se má přidat od jara 2022. Návrh na zrušení této povinnosti nyní posoudí Sněmovna. Vláda požádala, aby poslanci novelu projednali ve zrychleném procesu.

Postrádá to celé smysl, tvrdí expert. Maturita z matematiky podle něj rychle ztratí význam

Číst článek

V současnosti dělají všichni maturanti státní zkoušku z češtiny a vedle ní si většina vybírá cizí jazyk. Matematiku si letos na jaře vybrala zhruba pětina maturantů. Neuspělo 15,5 procenta z nich. Bylo to o 6,3 procentního bodu méně než loni. V předešlých letech neúspěšnost v matematice naopak stoupala.

Motivační prvek

Asociace ředitelů gymnázií České republiky a Jednoty českých matematiků a fyziků označily za chybu ministerstva, že neanalyzovalo současnou podobu výuky matematiky včas. Úřad měl podle nich již dříve navrhnout, co by ji mohlo zlepšit.

Zavedení povinné maturity z matematiky podporuje také Hospodářská komora ČR či Svaz průmyslu a dopravy ČR. Jeho viceprezidentka Milena Jabůrková po jednání s Plagou v září řekla, že svaz považuje povinnost maturity z matematiky za významný motivační prvek a motor případných změn, nicméně že jeho zástupci by byli ochotni podpořit odložení povinné zkoušky o pět let. Naopak zrušení povinné maturity z matematiky podporují zástupci České středoškolské unie, Unie školských asociací CZESHA nebo zemědělských škol.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme