Zbraň v boji proti psím množírnám: od roku 2020 by mělo být v Česku povinné čipování

Povinné čipování a vznik centrálního registru psů by mohly pomoci v boji proti takzvaným množírnám, tedy místům, kde majitelé množí pro zisk zvířata a ta často trpí. Sněmovní zemědělský výbor podpořil novelu veterinárního zákona, která mimo jiné zpřísňuje podmínky pro chov psů. Povinné by tak mohlo být v budoucnu i čipování.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pes (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain

Psi by se měli čipovat v době prvního očkování proti vzteklině, píše se v jednom z pozměňovacích návrhů k novele veterinárního zákona. Čip by měl pomoci nejen majitelům zaběhnutých psů, ale také zájemcům o koupi štěněte.

Ti by tak mohli zjistit, jestli si náhodou nevybrali zvíře z chovu, kde se čipuje ročně několik vrhů. I to by mohlo pomoct v boji proti takzvaným množírnám. „Tím, že bude povinné čipování navázáno na očkování proti vzteklině, které musí každý chovatel podstupovat povinně v ročních intervalech, pak tím zákonodárce v případě, kdy předloha bude schválena, sleduje právě to, aby se snížila nákladnost celého systému," vysvětlila pro Radiožurnál Zuzana Rennerová z organizace Animal Eye.

Boj proti množírnám psů sílí, nový zákon počítá s povinným čipováním i databází psů

Číst článek

V Česku si zatím vedou databáze psů některá města a obce, které už od lidí čipování psů vyžadují - třeba Praha nebo Ostrava.

Podle Evy Hodek z Nadace na ochranu zvířat tu jsou čtyři soukromé registry zájmových zvířat. „Nicméně tyto registry mají svoje limity. Vychází to z povahy věci, že to není centrální registrace, to znamená, že centrální registrace není otevřená například bezpečnostních složkám státu v online režimu," říká Hodek.

Proti množírnám zasahuje i Státní veterinární správa. Ministerstvo zemědělství ale přiznává, že je to složité – majitelé množíren umí rychle zametat stopy.

Loni v srpnu se například inspektoři pokusili zkontrolovat podezřelý chov v Prostiboři Tachovsku, majitelka ale stihla psy odvézt: „Důležité je proto připomínat veřejnosti, aby nekupovala zvířata z podezřelých chovů," dodává mluvčí úřadu Markéta Ježková.

V Česku je podle důvodové zprávy k návrhu zákona zhruba milion a půl psů. Čipování by mělo být povinné od roku 2020.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme