Povinné maturity z cizího jazyka asi budou až od roku 2013

Povinnou maturitní zkoušku z cizího jazyka budou studenti zřejmě skládat až v roce 2013. Senátoři dnes podpořili poslaneckou novelu, která fixuje současnou podobu maturit na jeden rok.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita 2011 (ilustrační foto).

Státní maturita 2011 (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Ministr školství Josef Dobeš argumentuje tím, že školy - zejména ty odborné - nejsou na zavedení povinné maturity z cizího jazyka ještě připravené a že by to vneslo do přípravy a průběhu zkoušky z dospělosti zmatek a nejasnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odkladu státní maturity z cizího jazyka mluvila ve stalo se dnes na Radiožurnálu Markéta Vondráčková, místopředsedkyně školských odborů

Teď mají maturanti povinnou zkoušku z češtiny a u druhého předmětu si vybírají mezi cizím jazykem a matematikou. Pokud normu podepíše i prezident Václav Klaus, tak podle stejného modelu budou maturovat i v příštím roce.

V roce 2013 už ale studenti posledních ročníku středních škol budou muset zkoušku z dospělosti skládat ze tří povinných předmětu - z češtiny, cizího jazyka a vybírat si budou mezi matematikou, společensko-vědním základem a informatikou.

Souhlas navzdory výhradám

Opozice si stejně jako ve sněmovně při projednávaní normy nenechala ujít příležitost k tomu, aby zkritizovala celou podobu a průběh státních maturit. Podle sociálních demokratů je předražená a pro studenty i školy zbytečně stresující.

Horní komora nakonec novelu přijala i přesto, že řada senátorů napříč politickým spektrem má k současné podobě státních maturit výhrady. Senát se tak rozhodl hlavně proto, aby maturanti už znali pravidla zkoušek pro příští rok.

„Senát stál před rozhodnutím buď tento paskvil pustit, nebo postavit studenty před nejistotu, z čeho budou maturovat. Proto se přiklonil k první variantě. Nicméně nemyslím si, že je to poslední diskuse na téma státních maturit, protože je neúměrně drahá, je to administrativní moloch a myslím si, že je i velmi špatně nastavena,“ konstatoval školský expert ČSSD Marcel Chládek.

"S rozjezdem státní maturity byly trochu problémy. Veřejnost, ale především maturanti nevěděli, jak budou maturity probíhat. Pokud vím, návrh byl to odložit ještě o dva roky. V poslanecké sněmovně se to zkrátilo na rok. Myslím si, že rok je opravdu dostačující na to, aby ve školním roce 2012/12 probíhal již tak, jak má,“ říká Markéta Vondráčková, místopředsedkyně školských odborů a dodává:

„Jen mne zaráží, že se státní maturita připravovala tak dlouho a přesto musejí být odklady. S odkladem ale souhlasím.“

Martin Dorazín, Věra Pfeifferová, mta, Martina Spěváčková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme