Povinné očkování dětí proti TBC brzy skončí

Všechny kojence v porodnici už brzy nebudou povinně očkovat proti tuberkulóze. Očkovací vyhláška, která plošnou povinnou vakcinaci ruší a o které se dlouho mluvilo, je od tohoto týdne na legislativní radě vlády. Pak už zbývá jenom podpis ministra zdravotnictví a začne platit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rentgen plic - tuberkulóza

Rentgen plic - tuberkulóza | Foto: United States Department of Health

To, o čem se dlouho mluvilo, je tady. Kromě zrušení plošného povinného očkování proti tuberkulóze se nově také už nedoporučuje přeočkování.

„Co je hlavní, nebude tam vůbec plošné očkování, tak jak teď probíhá už v porodnici, to znamená v tom nejrannějším dětském údobí do toho čtvrtého dne,“ vysvětluje změny profesor Roman Prymula, předseda České vakcinologické společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma v Odpoledním Radiožurnálu mapovala redaktorka Lenka Jansová

„Celková strategie České republiky je taková, že budeme očkovat pouze rizikové skupiny. To znamená tam, kde rodiče pocházejí ze zemí, které budou nějakým způsobem vyjmenovány, že tam je riziko tuberkulózy vyšší než u nás, nebo přes nějakou hranici, tak jak bude stanovena. A tyto v podstatě imigranty chceme nějakým způsobem kontrolovat podstatně důsledněji než doposud,“ říká profesor Prymula.

V České republice díky padesátiletému očkování tuberkulózy výrazně ubylo. Podle aktualizovaných dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky bylo loni v Česku 710 případů a z toho 43 úmrtí.

Lékaři už delší dobu poukazují na to, že novorozenci mají kvůli očkování dost komplikací. Několik jich i zemřelo, a to v důsledku oslabené imunity. Proto se hovořilo i o tom, že by se povinně měly očkovat až starší děti.

Počet lidí nakažených tuberkulózou je ovšem daleko vyšší, než říkají statistiky. Těžké je udržet tuto nemoc na uzdě mezi cizinci, hlavně imigranty. Mezi nimi totiž podle Jiřího Homolky, přednosty kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí z pražské Všeobecné fakultní nemocnice, tuberkulózy přibývá:

„Cizinci tvoří zhruba pětinu všech nově zjištěných tuberkulóz, i v roce 2008, i v roce 2009, a samozřejmě země, ze kterých k nám tito cizinci přijíždějí, mají výskyt tuberkulózy dvaceti i třicetinásobně vyšší, než máme v České republice.“

„Takže oni si sem tu tuberkulózu přivezou. Nejčastěji pocházejí z Vietnamu, Mongolska, i Slováci jsou vlastně v současné době už považováni za cizince,“ vyjmenovává Homolka.

Další rizikovou skupinou jsou bezdomovci. Mezi nimi se totiž tuberkulóza špatně mapuje, a když se objeví, není prakticky možné zjistit, kde se bezdomovec nakazil.

Na to, co s tuberkulózou v Česku udělá zrušení povinného plošného očkování, si musíme počkat.

Lenka Jansová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme