Povinné očkování je opět ve sněmovně, lékaři i rodiče hledají kompromis

Kritici povinného očkování se se státem rozcházejí především v individuálním očkovacím kalendáři nebo odškodnění pro děti, kterým vakcinace způsobí zdravotní problémy. Shodu mezi oběma tábory má pomoci najít dnešní setkání ve sněmovně. Zdravotnický výbor na něj pozval lékařské autority i zástupce veřejnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování (ilustrační foto)

Očkování (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Ve sněmovně totiž leží před závěrečným schvalováním novela zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo jiné zpřísňuje sankce za neočkování dětí, a to i pro školy a další instituce, které by děti bez vakcíny přijaly.

„Trápí nás sankce, které se týkají zakazování vstupu dětí do mateřských školek a do dětských skupin, to, že neočkované nebo i částečně očkované děti nemohou na letní tábory, na školy v přírodě, přičemž – a to je paradoxní – do školy společně mohou,“ kritizuje novelu Rebeka Vadasová z občanského sdružení Rosálio, které zastupuje rodiče pochybující o stávajících pravidlech očkování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve sněmovně debatují kritici povinného očkování a lékařské autority. Probírají možnosti, jak změnit stávající systém vakcín v Česku

Stát si však prostřednictvím ministerstva zdravotnictví stojí na svém.

„Chceme dosáhnout úrovně obecné ochrany proti infekčním onemocněním, takzvané kolektivní imunity, která chrání i děti, které nejsou nebo nemohou být očkovány, a to je pět procent populace,“ vysvětluje hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Rodiče si podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly mohou vakcínu pro děti vybrat:

„Základní vakcína je šestisložková, na trhu jsou dvě vakcíny. Totéž platí pro vakcínu proti pneumokokům a karcinomu děložního čípku. Určitá variabilita tady určitě je.“

Individuální očkování je otázkou budoucnosti

Požadavek na zavedení individuálního očkovacího kalendáře je podle Prymuly otázkou daleké budoucnosti.

„Tam bude záležet na tom, jestli se nám podaří zmapovat genetickou výbavu každého jedince a budeme očkovat jenom proti selektivním záležitostem tak, aby byl člověk optimálně chráněn,“ dodává Prymula.

Zástupci rodičovských sdružení a státu se kvůli očkování sešli v Poslanecké sněmovně už několikrát. Pokaždé došlo na poměrně emocionální výměnu názorů. Od dnešní schůzky si organizátoři slibují, že by mohla přispět alespoň k nějakému kompromisu.

Věra Pfeifferová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme