Povinné ručení bude dražší, upozorňují Hospodářské noviny

Příští rok bude motoristy stát povinné ručení více peněz, zjistily Hospodářské noviny. Státní vyznamenání z rukou prezidenta Václava Klause v sobotu zřejmě převezme i předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová, informují Lidové noviny. Podle Mladé fronty Dnes se chystá výměna dvou lidí v centrální bance - Hrad ale stále neprozradil, za koho. Právo píše o tom, že druhé kolo senátních voleb možná ovlivní volno školáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Majitelé automobilů se musí příští rok připravit na to, že za povinné ručení dají víc peněz. Jak zjistily Hospodářské noviny, některé pojišťovny zdražují. Zvýšení cen o čtyři až sedm procent připravuje například Kooperativa, která je dvojkou na trhu. Sazba pro osobní auta s obsahem motoru 1350 až 1400 kubických centimetrů vzroste o více než tři stovky - na 5688 Kč. V ostatních kategoriích se zdražení pohybuje v řádu několika set korun ročně. Růst cen povinného ručení o stovky korun oznámila také ČSOB Pojišťovna.

Mezi osobnostmi, které v sobotu převezmou z rukou prezidenta Václava Klause státní vyznamenání, by podle dnešních Lidových novin měla být i předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. List dodává, že prezident chce při příležitosti státního svátku vyznamenat také Hildu Čihákovou-Hojerovou, která byla za protektorátu v odboji. Obě ženy byly pronásledovány komunistickým režimem.

"Jsou to hrozní tajnůstkáři," zlobí se Naděžda Kavalírová, "nikdo z Hradu mi přímo nic neřekl." Prezident jí má podle Lidových novin udělit Řád T. G. Masaryka. Třiaosmdesátiletá Kavalírová byla za účast na pochodu na Pražský hrad, kterým chtěli studenti během únorového komunistického puče podpořit tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše, vyloučena z lékařské fakulty. V roce 1956 byla souzena ve vykonstruovaném procesu za vlastizradu, velezradu a špionáž.

Prezident Václav Klaus má v programu pro nejbližší dny svůj oblíbený bod: jmenování nových členů bankovní rady České národní banky, všímá si Mladá fronta Dnes. 1. prosince skončí mandát dvěma ze sedmi stávajících bankéřů - Michaele Erbenové a Janu Fraitovi. A prezident Klaus se právě teď rozhoduje, zda je ve funkci ponechá ještě dalších šest let, anebo je nahradí někým jiným. Jak list připomíná, jde o jednu z mála výhradních pravomocí prezidenta, a tak si výběr vhodných kandidátů Václav Klaus pořádně užívá.

"O ničem ještě není rozhodnuto. Žádná jména nejsou definitivní. Pan prezident všechno jako vždy pečlivě promýšlí, " říká podle listu šéf Klausova politického odboru Ladislav Jakl. A tak zatímco prezident mlčí a všechny napíná, uvádí dále Mladá fronta Dnes, mezi odbornou veřejností bublají nejrůznější spekulace.

Jednou z nich je, že "horkým kandidátem " je bývalý poslanec ODS a Klausův přítel Martin Kocourek. Koncem září se totiž překvapivě zúčastnil první oficiální schůzky mezi premiérem Mirkem Topolánkem a guvernérem centrální banky Zdeňkem Tůmou, dodává deník.

Už zítra se znovu otevřou volební místnosti, připomíná Právo. Volební účast, a tím i výsledek druhého kola voleb do třetiny Senátu, mohou podle něj významně ovlivnit podzimní prázdniny. Školní volno nejspíš vyláká řadu rodin s dětmi mimo bydliště a svou roli možná sehraje i počasí, které se má koncem týdne zhoršit. I to by mohlo lidi odradit od návštěvy volebních místností.

V minulosti byla účast v druhém kole nízká. Před dvěma lety přišlo k volebním urnám jen přes 18 procent lidí. List přiznává, že nižší účast nahrává stranám, které mají disciplinované voliče: to platí o ODS, KSČM a KDU-ČSL. Naopak poškodit by to mohlo sociální demokraty, píše Právo.

Volební zákon přikazuje, že lístky pro druhé kolo budou jiné barvy. Zatímco ty z prvního byly našedlé, tentokrát budou žluté. Pokud je nemáte, dostanete je až ve volebních místnostech.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme