Povinně se proti prasečí chřipce zatím očkovat nebude

Povinné očkování proti takzvané prasečí chřipce v Česku se odkládá. Rozhodnout má hlavní hygienik. Ministři dnes na něm nechali, aby sledoval vývoj nemoci a informoval vládu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Jurásková

Dana Jurásková | Foto: Tomáš Adamec

Kabinet by pak měl rozhodnout, kdy by mohl kvůli prasečí chřipce začít platit krizový stav. Informovala o tom ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministryně Jurásková o očkování proti prasečí chřipce

"Povinné očkování vyhlášeno nebylo a kompetence vyhlásit je má hlavní hygienik, ta odpovědnost je na něm. Ale vláda si vymínila právo, aby ji o tom informoval," prohlásila Jurásková.

Kdy a za jakých podmínek je nutné povinně očkovat lidi nutné pro chod státu, tak má rozhodnout hlavní hygienik Michael Vít. Kritérii, která přitom bude brát v potaz, jsou počet nemocných, "promořenost" populace a závažnost nemoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michael Vít o očkování proti prasečí chřipce

"Je možné z toho průběhu stávající pandemie určit určitou hladinu nemocnosti, při které by se toto očkování zahájilo pro ty jednotlivé složky."

"Já jsem dostal za úkol, abych se na základě té dynamiky onemocnění a analýzy v jednotlivých věkových skupinách, v jednotlivých regionech pokusil nadefinovat ty parametry, které by se staly tím spouštěcím mechanismem pro nařízení očkování," vysvětlil Vít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Klaus o povinném očkování proti prasečí chřipce

Klaus nadále proti povinnému očkování

Kdyby na povinné očkování skutečně došlo, tak ten, kdo by vakcínu odmítl, by se dopustil přestupku. Pokuta je 10 tisíc korun. Očkovat by se pak měl také prezident Václav Klaus. Ten ale zásadně nesouhlasí.

"Já vetuji možnost, že by u takové chatrné, nevýznamné choroby, jako je tato potenciální chřipka, se mělo někomu něco nařizovat. To je pošlapávání elementární lidské svobody a já myslím, že to není potřeba dělat. To není fatální nemoc," řekl dnes prezident.

Nenařizovat, ale doporučovat

S tím, aby očkování bylo lidem nařizováno úředně, nesouhlasí ani přední český imunolog Jiří Beran, který vede Centrum očkování a cestovní medicíny ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s profesorem Jiřím Beranem v Ozvěnách dne Radiožurnálu

"Já jsem zastáncem toho, aby se vymýtilo slůvko povinné očkování, a aby každé očkování bylo doporučené," řekl v Ozvěnách dne Radiožurnálu. Nikde v Evropě podle něj není očkování povinné. Odbornící ale lidem vysvětlují, proč je nutné.

"Když se očkování, které je zpochybňováno, v tuto chvíli ještě nařídí, tak ten odpor se zdvojnásobí, ztrojnásobí a ta očkovací látka se nakonec nedostane k těm lidem, kteří ji velmi potřebují," upozornil profesor Beran.

Podle jeho slov jsme nyní asi v poločase pandemie a nemocných teď bude - na rozdíl od první vlny - přibývat mezi starší generací a lidmi s nějakým chronickým onemocněním.

"A pokud se bude pořád ta očkovací látka zpochybňovat, nebo pokud se bude nařizovat očkování, tak řada těchto lidí na očkování nepůjde, a to bude mít velmi špatné následky," varoval Jiří Beran.

Marika Táborská, Václava Marešová, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme