Povinnost používat zimní pneumatiky na označených úsecích skončila

Ode dneška už nemusí řidiči na vymezených úsecích používat zimní pneumatiky. Značka zimní výbava platila na dálnici D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou a na několika desítkách převážně horských silnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zimní pneumatika (ilustrační foto) | Foto: Dunlop

Jak říká dopravní expert Robert Štastný, podíl řidičů, kteří zimní pneumatiky používají, každý rok pomalu roste. "I v době, kdy ještě nebyly ani speciální úseky, kde jsou povinné zimní pneumatiky, už to byla více než polovina řidičů. Je vidět, a i výrobci pneumatik to potvrzují, že každým rokem jde poměr vysoko,“ uvedl.

„Myslím si, že se blížíme nějakým 70 či 80 procentům, u každodenních řidičů to bude nějakých 90 procent,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výměna zimních pneumatik je užitečná, ale ne nutná ze zákona.

Přezout auto ze zemních pneumatik na letní je otázka několika minut. Záleží však na tom, zda měníme celá kola, nebo přezouváme pneumatiky na jedněch discích. Vždy bychom ale měli kola také nechat vyvážit, a to i v případě, že je měníme celá.

Většina lidí zamíří do pneuservisu. Pak je v těchto dnech lepší se objednat. „Teď jsme poměrně vytížení. Není ale problém objednat se tři dny dopředu,“ potvrzuje Robert Červený z pneuservisu v pražském Radotíně.

V řadě servisů pak nebudeme čekat opravdu déle než čtyři pět dní. Důvod je jednoduchý – nic nás k výměně pneumatik narozdíl od zimy nenutí.

Na výměnu mají řidiči spoustu času

„Sezóna je daleko roztaženější, lidi nejsou tak nervózní, řada z nich dojíždí své staré zimní pneumatiky. Zbytkový vzorek už je totiž tak malý, že je nemá význam schovávat na příští rok,“ vysvětluje Pavel Procházka z Pneu Procházka.

Dokud ale zůstaneme na zimních, je potřeba mít na paměti, že za teplých dní, jaké nyní panují, se výrazně zhoršují jízdní vlastnosti auta. Jde dříve do smyku, také se na změklých zimních gumách výrazně prodlužuje brzdná dráha a roste spotřeba i opotřebení pneumatik.

Petr Jansa, Tomáš Medek, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme