Lidé ze severu Čech zasažení povodněmi mohou žádat o mimořádnou dávku. Dostanou až 57 900 korun

Lidé z Libereckého a Ústeckého kraje, které o víkendu zasáhly bleskové povodně, mohou požádat o mimořádnou dávku. Na překonání dopadů přírodní pohromy mohou případně získat až patnáctinásobek životního minima, tedy 57 900 korun. V obcích Dolní Poustevna a Lobendava na Děčínsku vyřizují podporu od státu mobilní týmy úředníků. Informovala o tom v pondělí mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sever Čech zasáhl o víkendu silný déšť | Foto: Artur Janoušek | Zdroj: Český rozhlas

Dávka mimořádné okamžité pomoci má přispět k překonání dopadů přírodní katastrofy. Patří mezi dávky hmotné nouze. Pro jejich přidělení se tedy podle zákona zkoumá příjem a majetek žadatelů i další skutečnosti.

Sever Čech zasáhl silný déšť. Hasiči hlásí neprůjezdné silnice, na Děčínsku se protrhla hráz rybníka

Číst článek

„V případě povodní může úřad práce poskytnout tuto jednorázovou dávku klientovi, kterého postihla vážná mimořádná událost a jeho sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci,“ upřesnila Beránková.

Podle ní mohou lidé požádat případně o příspěvek na úhradu nezbytného výdaje, a to třeba na správní poplatky za nové osobní doklady či duplikát rodného listu.

Podle ředitele krajského úřadu práce v Ústí nad Labem Radima Gabriela v nejpostiženějších obcích Dolní Poustevna a Lobendava jsou na místě mobilní týmy.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) v tiskové zprávě uvedla, že úřady oslovují starosty či hasiče v poničených obcích na Děčínsku, Litoměřicku, ve Šluknovském výběžku a na Liberecku, aby měly přehled o situaci a potřebě podpory.

Taťána Míková: Česká krajina může oteplování zvládnout, připravme se ale na možnou migraci

Číst článek

Lidé mohou také volat na bezplatnou linku 800 77 99 00 či napsat elektronicky na adresu callcentrum@mpsv.cz či centrum@mpsv.cz. Úřad práce natočil i video s návodem k získání mimořádné dávky. Najdete jej na konci článku. A je připraven zajistit také potřebné zaměstnance na veřejně prospěšné práce k odstraňování škod, dodala mluvčí.

Mimořádné dávky úřady po přírodní pohromě vyplácely naposledy lidem z míst na jihu Moravy, které poničilo tornádo. Na místě byly mobilní týmy. Vyrazily pak i do obcí na Lounsku, které zpustošila bouře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme