Rozbouřená řeka Morávka připravila o život dítě. Povodně hrozí na Pardubicku a Chrudimsku

Po převrhnutí raftu na rozvodněné řece Morávce ve Frýdku-Místku zemřelo dítě. České televizi to oznámila mluvčí ostravské nemocnice, kam bylo dítě ve vážném stavu převezeno. Na Chrudimsku a Pardubicku hrozí podle meteorologů extrémně vysoké nebezpečí povodní. Upozornění platí do odvolání a důvodem je očekávané překročení hranice třetího, tedy nejvyššího povodňového stupně na dolní Chrudimce, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 20:27 21. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvednuté hladiny řek v Pardubickém kraji | Zdroj: HZS Pardubického kraje

Na rozvodněné řece Morávce jela osmiletá dívka spolu s dospělým, šestačtyřicetiletým mužem a patnáctiletou dívkou. Po hodinové resuscitaci bylo dítě převezeno do Ostravské nemocnice, kde následně zranění podlehlo. Zbývajícím dvěma členům posádky se nic nestalo.

„Posádka na nafukovacím člunu nezvládla silný proud řeky Morávky. Člun se převrátil před soutokem řeky Morávky s řekou Ostravicí. Dospělá osoba a jedno nezletilé dítě se dostaly na břeh poblíž soutoku, třetí, nezletilá osoba, byla ve vážném stavu vytažena z vody až z řeky Ostravice,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín.

Hladiny řek na Moravě rostou. Velička na Hodonínsku stoupla na třetí stupeň, zvedá se i Odra nebo Olše

Číst článek

Hladiny na Frýdlantsku klesají

Situace v Libereckém kraji se v neděli v podvečer uklidnila, na většině míst už přestalo pršet, řeky pomalu klesají. Většina toků na Frýdlantsku se už vrátila do normálu, stav ohrožení stále platí na Smědé ve Višňové, v Předláncích už řeka klesla na druhý stupeň. Na Řasnici ve Frýdlantu už platí jen první povodňový stupeň.

V Libereckém kraji spadlo za poslední tři dny přes 200 litrů vody na metr čtvereční. Nejsilnější srážky naměřila stanice v Bílém Potoku v Jizerských horách, kde spadlo za pátek až neděli téměř 275 milimetrů srážek. V městech a obcích už začali pomalu uklízet, do toho hlavního úklidu se ale podle frýdlantského starosty Dana Ramzera (ODS) pustí až v pondělí.

Sesuv svahu

V Lubině na Novojičínsku se v neděli vinou deště sesunul kus svahu. Popadané stromy poškodily rozvody elektrické energie a ohrožují také přilehlé stavby. Obyvatelé dvou domů museli domovy opustit, bez proudu je devět domů. „Podmáčená půda měla za následek sesuv části svahu o velikosti přibližně 20 na 15 metrů, na kterém rostly vzrostlé stromy,“ řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín. 

Stromy a větve, které napadaly do elektrického vedení, přerušily dodávku proudu do devíti domů. „Oprava přímo na místě není možná, svah se stále hýbe a hasiči tam nikoho nepustí. Naši technici se proto snaží obnovit dodávku proudu z druhé strany. Tam, kde to bude technicky možné, připojíme jednotlivé odběratele během odpoledne,“ uvedl regionální mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol.

Srážky na Moravě

Na severu Zlínského a jihu Olomouckého kraje by mělo přestat pršet v noci, ojediněle tam spadne kolem 40 milimetrů srážek za 12 hodin. Hladiny vodních toků v Olomouckém kraji v neděli po nočním vzestupu postupně klesají a na několika místech platí už jen první stupeň povodňové aktivity. Pouze na řece Bečvě v Teplicích na Přerovsku se odpoledne hladina dostala na hranici druhého stupně povodňové aktivity, který značí pohotovost, avšak už se dál nezvyšuje.

Hasiči v Jihomoravském kraji v souvislosti s vydatným deštěm zasahovali u 40 událostí. Odstranění stromů 22, odstranění nebezpečných stavů 5, čerpání vody 9, monitoring 1, odstraňování překážek 1, ostatní 2.

14:21 – 21. 06. 2020

3 12

Vzhledem k očekávanému množství srážek a nasycení řek z předchozích dešťů meteorologové očekávají vzestupy hladin toků zejména v severovýchodní a východní polovině republiky, přičemž v Beskydech a Jeseníkách mohou překročit až druhý povodňový stupeň a menší řeky při intenzivním dešti i třetí stupeň. Na druhý stupeň se kvůli následnému dotoku může dostat i střední a dolní tok Moravy. Ze stejného důvodu v neděli odpoledne může hranici nejvyššího stupně dosáhnout dolní Chrudimka, v noci na pondělí by pak měla voda kulminovat.

Moravskoslezští hasiči evidují kvůli vytrvalému dešti od čtvrtka 460 zásahů. Nejvíce výjezdů měli ve třech nejpostiženějších okresech Ostrava, Frýdek-Místek a Nový Jičín, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín. „Na Ostravsku jsme řešili 156 událostí, Novojičínsku 121 událostí a na Frýdecko-Místecku 115 událostí,“ uvedl.

Řeka Smědá na severovýchodě Čech, která se vylila z břehů už v sobotu, v neděli opět dosahovala třetího stupně povodňové aktivity. V odpoledních hodinách ale srážky začaly ustávat a voda v řece klesá.

Jan Bílek, onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme