Končí výstraha pro většinu Česka. Povodňové riziko dále trvá především na Labi, uvádí meteorologové

Meteorologové ve středu zrušili pro část Česka výstrahu před povodněmi, která původně platila pro téměř celou zemi. Nebezpečí dále trvá hlavně na Labi. Hladina na dolním toku této řeky dosáhne vrcholu asi ve čtvrtek, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vzedmuté toky působily potíže ve většině regionů. Místy byly zaplaveny silnice a hasiči museli zpevňovat hráze hrozící protržením či evakuovat lidi odříznuté od okolí vodou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněná řeka Morava v Olomouci zaplavila náplavku

Rozvodněná řeka Morava v Olomouci zaplavila náplavku | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

„Rušíme výstrahu před povodněmi pro většinu povodí Ohře a většinu toků odvodňujících Českomoravskou vrchovinu. Extrémní stupeň nebezpečí zůstává na středním a dolním toku Labe,“ sdělili pracovníci ústavu.

Třetí povodňové stupně jsou už jen na deseti místech, zůstávají hlavně na Labi a Sázavě

Číst článek

Hladiny toků se začaly zvedat už před Štědrým dnem kvůli dešťům a výraznému oteplení, které způsobilo tání sněhu. V úterý už na většině toků, které dosáhly některého ze stupňů povodňové aktivity, hladiny stagnovaly anebo mírně klesaly. V následujících hodinách ve středu meteorologové očekávají i díky ochlazení pokračování poklesů hladin.

Riziko povodní bude přetrvávat hlavně ve středních a severních Čechách. „Hladina dolní Vltavy se bude vlivem manipulací udržovat nad úrovní pro první stupeň povodňové aktivity (nejnižší stupeň – pozn. red.),“ uvedl ČHMÚ.

„Hladina středního a dolního toku Labe bude v důsledku dotoku mírně stoupat ve všech profilech. Kulminaci na dolním toku Labe v profilu Ústí nad Labem očekáváme během čtvrtka,“ doplnili. Výstraha nadále platí také pro část Vysočiny, Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského kraje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme