Povodí Labe chce rozšířit aktivní zóny záplavových území kolem Labe. Proti jsou obce i podnikatelé

Desítky obcí a měst v Ústeckém kraji se obávají aktualizace záplavového území. V praxi to bude znamenat, že v rozšířených zónách například lidé nezasadí ani živý plot a domy v aktivních zónách pojišťovny nepojistí. Z návrhu Povodí Labe ale plynou i další omezení. Podnikatelé proto spolu s obcemi chystají hromadné žaloby. Opatření podle nich příliš omezuje jejich život a podnikání v okolí řeky Labe.

Ústí nad Labem Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň 2002: Ústí nad Labem 16. srpna 2002

Povodeň 2002: Ústí nad Labem 16. srpna 2002 | Foto: Petr Berounský | Zdroj: Muzeum města Ústí nad Labem

„Chtěl jsem tady postavit halu, místo ní tu stojí tyhle kontejnery. Vypadají hrozně, nedá se na to koukat. Tady už nezasadíte ani živý keř,“ krčí rameny podnikatel Miroslav Čepička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povodí Labe chce rozšířit aktivní zóny záplavových území kolem Labe. Proti jsou ale obce i podnikatelé

Stavební úřad totiž jeho žádost zamítl – firma totiž sídlí v nově stanovené záplavové zóně Labe.

Výhrady proti nové vyhlášce od Povodí Labe má i vedení obce Křešice. Do rozšířené aktivní zóny zatím v obci spadá 13 domů. To se má ale podle nezávislého starosty Michala Mančala brzy změnit:

„Pokud bychom vzali v úvahu nový návrh aktivní zóny, tak to je 150 rodinných domů a 16 bytových domů.“

Proti novému opatření se na krajském úřadě sešlo celkem 31 připomínek. Mezi nimi i ta od starostky Bohušovic nad Ohří Kamily Čvančarové ze Starostů a nezávislých. 

„Lidé jsou na tom škodní tím, že je pojišťovny nechtějí pojistit,“ vysvětluje Čvančarová.

Kraj chce jednání, obce soud

Aktualizaci záplavových zón má krajský úřad vyhlásit v březnu.

Podle mluvčí Lucie Ješátkové z ministerstva životního prostředí jsou upravené normy potřeba a jejich současné nastavení ministerstvo měnit nebude.

Posledních osm let bylo nejteplejších v historii měření. Rok 2022 byl výjimečný i extrémním počasím

Číst článek

„Korekce možná není a není ani žádoucí, protože postup pro stanovení aktivních zón záplavových území musí být jednotný,“ uvedla.

I tak hodlá rozšíření záplavových zón s ministerstvem řešit Ústecký kraj.

„Hlavní vedení Ústeckého kraje se chce v co nejbližší době sejít s náměstkem ministra životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) a apelovat na změnu legislativy, což je jediná možnost, jak změnit vyhlašování těchto záplavových zón,“ řekla mluvčí kraje Magdalena Fraňková.

Povodí Labe se ale hájí – nové zóny prý vycházejí z matematického modelu.

Přesto se chtějí desítky obcí a podnikatelů po vydání vyhlášky obrátit na soud. „Nezbude nám nic jiného než jít do ústavní žaloby a nechat přezkoumat kroky, které se v tom konaly,“ říká Michal Mančal.

Lucie Heyzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme